Amazon’dan Nasıl Alışveriş Yapılır ?

/ 16 Eylül 2019 / / yorumsuz
Amazon’dan Nasıl Alışveriş Yapılır ?

Türkiye’deki faaliyetlerine resmen başlayan Amazon Türkiye’de pek çok kullanıcının ilgi odağı oldu. Amazonun tüketicilere ne gibi fırsatlar sunduğu ve nasıl alışveriş yapabileceği hakkında pek çok şey merak ediliyor .Peki Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Amazon nedir, Amazondan nasıl alışveriş yapılır

Amazon Nedir ?

 Amazon 1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük 10 şirketinden birisidir. Ülkede faaliyet gösteren Amazon son aylarda Türkiye pazarına da giriş yaptı. Amazonun sahibi Jeff Bezos yaklaşık 130 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı, Üstelik onun gibi zenginler servetlerini 40-50 yıl gibi uzun sürelerde kazanmışken Jeff Bezosun sadece 20 yıl içerisinde 130 milyar dolar kazanması Amazonun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Bildiğiniz üzere Amazon dünyanın ilk e ticaret sitesi, bununla birlikte Türkiye’de 42 milyar Türk lirasını bulan e-ticaret pazarının hacminin tam 6 katını sadece Amazon yapıyor. Bu kadar gelişmiş bir e-ticaret firmasının Türkiye’ye gelmesi büyük bir gurur kaynağı.

Nasıl Ulaşılır ?

 Amazon’a ulaşmak için Amazonun Türkiye’deki websitesi olan amazon.com.tr adresine girilebilir. Android’de ve IOS’da geliştirilen uygulamalar sayesinde buradan da amazon.com a giriş yapılabilir.

Web Sitesinde Neler Var ?

Amazon şimdilik 15 farklı kategoride sipariş almaktadır. Yaklaşık olarak 10 bin işletme Amazon üzerinden ürünlerini satışa çıkarmaktadır. Ayrıca 50 TL ve üzeri siparişleri için ücretsiz teslimat seçeneği bulunuyor. Elektronik ürünler Oyuncak Dekorasyon Anne bebek ürünleri gibi pek çok ürün amazon.com.tr de yer alıyor

Kargo Seçenekleri Nelerdir ?

 Şuan da Amazon Express ve Standart teslimat adı altında 2 farklı teslimat seçeneği var. Standart teslimat ta ürünler büyükşehirlere 2 ile 3 gün içerisinde ulaştırılıyor, kırsal bölgelere ulaşması ise yaklaşık 7 günü bulabiliyor. Amazon 50 TL altı siparişlerde almış olduğu kargo ücreti sadece 5 TL.

Express Teslimat

 Express teslimat İstanbul Ankara ve İzmir gibi Büyük şehirlerden verilen siparişlerin 1 iş günü içerisinde teslim edilmesine dayanıyor. Buna göre verilen siparişler sabah verilmişse aynı gün öğlen veya akşam verildiğinde ise ertesi gün teslim edilebiliyor. Teslimat için standart teslimat a göre 3 liralık bir fiyat farkı uygulanarak yaklaşık 8 Türk lirası alınıyor.