Alkol Almayı Bırakırsanız Vücudunuzda Ne Gibi Değişimler Olur?

/ 2 Kasım 2019 / / yorumsuz
Alkol Almayı Bırakırsanız Vücudunuzda Ne Gibi Değişimler Olur?

Aslına bakarsanız herkes alkolün zararlarını bilir ve kabul eder. Burada sıkıntı şudur ki çoğu insan akşam yemeğinde sevdiği bir insanla bir kadeh şarap içmeye veya arkadaşlarıyla güzel bir manzarada bir şişe bira içmeye hayır diyemez. Bunlar güzel şeyler fakat alkolü bıraktığınızda vücudunuzda gerçekleşecek olaylar daha güzel.

  1. Hafta: Alkol tüketirken içerisinde bulunan etken maddelerle ilişkili olarak uyku düzeninizde bozukluklar vardı. Alkol içmeyi bıraktığınızda bebek gibi uyuduğunuzu farkedebileceksiniz.
  2. Hafta: Alkolun içerisinde bulunan mayalanmış gıdalar vücudunuzda aşırı su toplanmasına bağlı özellikle göbek bölgesinde yağlanma ve şişkinliğe uğratacaktır. Alkolu bıraktığınızda vücut günlük rutinine dönecek metabolizma hızınız düzelecek ve almadığınız fazla kaloriler size zayıflama olarak dönecektir.

3-4. Hafta: Alkolun çokça bilinen ve yan etkilerinden olan zihin bulanıklığı, alkole alışmış bir bünyede konsantre olmayı engelliyor. Alkolü bıraktığınızda 3 ila 4 hafta aralığında farkedeceksiniz ki artık yaptığınız işe daha kolay konsantre olabiliyor, zihninizi daha rahat kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca bu süreçte kan basıncınızda da bir düşüş gerçekleşecek kalp rahatlayacaktır.

  1. Ay: Alkol alırken ki görünümünüzden biraz bahsetmiştik ve yağlı bir vücudunuz olacağını irdelemiştik. Karaciğeri fazla zorlayan alkol hormon dengesini bozarak yüzde sivilcelenmeye yol açabiliyor. Bu durumda insanların kendini mutsuz ve özgüvensiz hissetmesine sebep oluyor. Alkolu bıraktıktan bir ay sonra karaciğer normale dönecek, hormonlar doğru salgılanacak, fazla yağlanmaya bağlı oluşumlar ortadan kalkacaktır. Bu da size özlediğiniz o özgüvenli duruşu geri verecektir.

3-4 ay: Alkol kullanırken çok daha kolay yoruluyordunuz. Karaciğerin düzgün çalışmamasına bağlı olarak (karaciğer vücudun merkezidir) vücudunuza aldığınız herhangi bir vitamin uygun miktarlarda kullanılamıyor. Bu durum ATP sentezi için büyük bir sorun teşkil eder. Enerji üretemeyen vücut günün erken safhalarında kendini çok bitkin, yorgun ve salmış hissedecektir. Alkolün bırakılmasına dayalı olarak hücre içi ATP sentezi eskiye dönecek kendinizi hiç hissetmediğiniz kadar taze, yeni ve capcanlı hissedeceksiniz.