Alexa Sıralaması Ve Önemi

/ 1 Ekim 2019 / / yorumsuz
Alexa Sıralaması Ve Önemi

Alexa Sıralaması, bir websitesinin popülerliğini gösteren dünya çapında bir ölçüm sistemidir. Günümüzde SEO uzmanları, web site sahipleri ve webmasterlar tarafından bu sıralamaya büyük önem verilir.

Alexa’nın Kuruluşu

Alexa, 1996 yılında e-ticaret sitelerinin öncülerinden Amazon.com’un bir yan kuruluşu olarak ortaya çıktı. Amacı ticari ve reklam amaçlı olarak web trafini analiz etmekti.Bu dönemde ayrıca intenet kullanıcılarına en iyi web sitelerini tavsiye etmekteydi.Ama zamanla en bilinen özelliği haline gelen, web sitelerinin dünya çapında ziyaret hacmini gösteren Alexa Sıralaması ile tanınmaya başladı.

Alexa Sıralamasını belirleyen pek çok faktör vardır. Sitenin üç ayda aldığı tekil hit, sayfa tıklamaları ve sadık ziyaretçi kitlesi en bilinenleridir. Ziyaretçilerin lokasyonu da göz önünde bulunulduğundan Alexa “Ülke Sıralamaları” ortaya çıkar. Bir ülkede en çok girilen web sitelerini incelemek için genelde Alexa Sıralamasına bakılır.

Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

Web sitesinin Alexa Sıralaması reklam verenler tarafından oldukça önemsenen bir kriterdir. Hem websitenizin hem de web sitenize verilen reklamların değerini arttırır. Sitenizi araştırırken ilk bakacakları yerlerden bir tanesidir.

Alexa sıralamasını belirleyen verilen pek çok kaynaktan gelmektedir. Öncelikle Alexa Toolbar dediğimiz araç çubuğundan gelen üç aylık trafik bilgilerine bakılır. Aynı şekilde günlük sayfa tıklamaları analiz edilir. Son olarak faklı eklentilerden gelen veriler eklenir. Tüm bu geniş çaplı analizler Alexa Sıralaması’nın güvenirliğini arttırmaktadır.

Alexa Sıralaması Ne İşe Yarar?

Bir website sahibi için Alexa sıralaması pek çok amaca hizmet eder. Kendi sitesinin mevcut durumu aynı şekilde rakip sitelere göre sıralamasının nasıl olduğunu görebilir. Ayrıca, Alexa SEO çalışmaları için pek çok ücretli ve ücretsiz analiz programı da sunmaktadır. SEO’nun önemi arttıkça Alexa’da sunduğu bu analiz araçlarına daha çok önem vermeye başladı. Hangi ülkelerden trafik geldiği, sitede geçirilen ortala süre, trafik kaynakları gibi önemli bilgilere webmasterlar artık Alexa’nın sitesinden rahatlıkla ulaşabiliyorlar.

Alexa Sıralamasını Yükseltmek

Alexa sıralamasında yükselmek için yapılması gerekenlerin başında sürekli ve güncel içerik eklemek geliyor. Bu sayede düzenli organik trafik çekerseniz Alexa sıramanızda önemli bir iyileşme olacaktır. Bir diğer faktör sitenizden memnun kalan ve düzenli olarak giriş yapan kullanıcılardır. Site otoritesini arttırmakta bir diğer önemli faktördür. Google gibi Alexa’da backlinklere önem vermektedir.