Akü Neden Biter? Sebepleri Nelerdir?

/ 5 Ocak 2019 / / 1 Yorum
Akü Neden Biter? Sebepleri Nelerdir?

Sürücülerin en çok karşılaştıkları problemler arasında akünün bitmesi geliyor. Akü neden biter sorusuna cevap olarak pek çok şey söylemek mümkün. Aküsü biten bir araçta ilk karşılaşılan şey aracın çalışmaması olacaktır.

Hareket Halinde Akünü Bitmesi

Hareket halindeyken akü biterse bunu anlamak zor olacaktır. Genellikle aracınızı park edip bir süre sonra tekrar çalıştırmaya kalktığınızda akünün bittiğini anlarsınız. Çünkü akünün en önemli görevi aracı çalıştırmak için gerekli enerjiyi sağlamasıdır. Bu yüzden araç çalışırsa hareket edebilir. Akülerin en sık karşılaşılan bitme sebeplerinin başında miladını doldurmuş aküleri kullanmaya çalışmak geliyor. Akünüzün miladı ortalama 5 yıldır ve bu tarihten sonra her zaman için sorun çıkarma ihtimali vardır. Eski aküler bir gün öncesinde hiçbir sorun yokken ertesi gün aniden bitebilirler.

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?, Akü Nedir?, Akünün Araçtaki Görevi Nedir?, Kaç Çeşit Akü Vardır?, Akü Bakımı Nasıl Yapılır?, Kapalı Aküler İçin Yaklaşık Şarj süreleri, Akünün bittiği Nasıl Anlaşılır?, Mutlu Akü Bakımı, Tam Kapalı Akü Bakımı, Kuru Akü Bakımı Nasıl Yapılır, Sulu Akü Bakımı, Varta Akü Bakımı Nasıl Yapılır, Jel Akü Bakımı Nasıl Yapılır, Araba Akü Bakımı, Motosiklet Akü Bakımı, Otomobil Akü Bakımı, Akü Bakımında Yeye Dikkat Edilir

Uzun Süre Kullanılmayan Aracın Aküsü

Akü neden biter sorusunun bir diğer cevabı ise aracınızı bir süre kullanmadığınızda aracınızın aküsünün bitmesidir. Bu süre ortalama 1 aydır. Bir ay boyunca aracınızı çalıştırıp yerinden hiç hareket ettirmediyseniz akünüz yeni olsa bile biter. Böyle durumlarda takviye kablosuyla da aracınızı çalıştıramazsınız. Çünkü tamamen bitmiş aküler yüksek dolum gücü istediklerinden dolayı özel cihazlarla doldurmaları gerekir. Bu da araç elektrikçilerinde yapılan bir işlemdir. Aküyü söküp buralarda doldurabilirsiniz.

Farların Açık Unutulması

Eğer aracınızı park ettiğinizde farları açık unuttuysanız aracınızın aküsü en fazla 5-6 saat sonra bitecektir. Bu hata unutkanlık ve dalgınlık yüzünden sık şekilde yapılmakta. Yeni araçlarda farlar otomatik olarak kapandığı için bu sorun görülmez. Biraz eski model araçlarda ise kontağı kapattığınızda farların açık olduğu size sesli olarak bildirilecektir. Çok daha eski araçlarda ise böyle bir uyarı sistemi olmadığından genellikle bu araçların farları açık unutulmaktadır.

Akü Neden Biter? Sebepleri Nelerdir? (1 Yorum)