Ağır Ameliyatlar Sonrası Diyet

/ 17 Eylül 2019 / / yorumsuz
Ağır Ameliyatlar Sonrası Diyet

Sindirim; vücudun fiziksel ve kimyasal olarak besinleri işleme mekanizmasıdır. Fiziksel sindirim; besinlerin mekanik olarak öğütülmesi işlemidir. Kimyasal sindirim; besinlerin enzimler aracılığıyla daha basit yapılara ayrılması işlemidir. Sindirim olayı ağızda başlar ve kalın bağırsağa kadar devam eder. Kalın bağırsakta sadece milim yapılmaktadır. Daha sonra besinler feçes adı verilen haliyle dışarı atılmaktadır.

Diyet

Besin dengesini koruyarak ve ihtiyaçlar gözetilerek oluşturulan beslenme programıdır. Genel anlamda besinlerin az tüketilmesi değil ihtiyaç doğrultusunda tüketilmesidir. Doğru bir diyet listesi vücudun ihtiyaçlarını gözeterek hazırlanmalıdır. Yaş, cinsiyet, günlük besin ihtiyacı, yaşanılan coğrafya, ulaşılabilen besinler dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

Ağır Ameliyatlar

Vücudu zorlayacak, risk bulunan ameliyatlar ağır ameliyatlar olarak nitelendirilmektedir. Daha genel kapsamda merkezi sistemleri etkileyecek, vücudun hareket kabiliyetini sınırlayıcı, organları fonksiyonsuz bırakan ameliyatlar büyük ameliyatlar kapsamında incelenmektedir.

Ameliyat Sonrası Bakım

Ameliyat olmuş bireyin post op bakımı oldukça önemlidir. Anestezi uygulanan beden normal olmayan fonksiyonlar gösterebilmektedir. Bu süreçte hastalar beslenme ve hareket konusunda oldukça hassas davranmalıdır. Ameliyat esnasında genel anestezi almış bireyler özel durumlar haricinde altı saat boyunca yiyip içememektedir. Bu hastalar ameliyatın ilk günü ayağa kalkamazlar.

Ameliyat Sonrası Diyet

Ameliyat dolayısıyla aç beklemiş birey; ameliyatta uygulanan anestezi ile daha hassas bir hal almaktadır. Oldukça uzun süre aç beklemiş birey besin ve su tüketimi ile bulantı sorunu yaşayabilmektedir. Bulantının önlenmesi için uygun diyet ve tıbbi yardım başlatılmalıdır. Sindirim oldukça zor bir süreci kapsamaktadır. Ameliyattan yorgun bir şekilde çıkmış bedene yenilen besinler zor bir süreci başlatmaktadır. Ameliyat sonrası ilk gıda alımında su tercih edilmelidir. Daha sonraki adımda çorba ile başlanmalı ve sıvı ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Ağrı yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Gazlı içecekler tüketilmemelidir.

Bulantı halinde besin tüketimi kesilmeli ve sağlık çalışanlarına haber verilmelidir. Geçirilmiş operasyona bağlı olarak sürekli diyetler de uygulanabilmektedir. Böbreği alınmış bir hasta ameliyattan sonra tuz tüketimi konusunda sınırlı bir diyet kapsamına alınmış olabilmektedir. Obeziteye bağlı mide kelepçesi ameliyatı geçirmiş bir bireye sınırlı gıda alımını kapsayan bir diyet başlanmış olabilmektedir. Beslenme sürecinde sağlık çalışanlarıyla sürekli iletişim kurulmalı ve yaşanan süreç bildirilmelidir.