A Vitamini Nerelerde Var?

/ 31 Ekim 2019 / / yorumsuz
A Vitamini Nerelerde Var?

A vitamini vücudumuzun olmazsa olmaz vitaminlerinden birisidir. A vitamini vücudumuzda üreme, gelişme ve diş gelişmesinde önemli bir etkene sahiptir. A vitamini vücudumuzda enfeksiyonlara karşı mücadele vermemizde yardımcı olur. Pişirmeye ve ısınmaya dayanıklı özelliğine sahiptir.

Kısaca faydaları şöyledir:

• A vitamini vücudumuzda savaşçı özelliğine sahiptir buda bağışıklık sistemimizin güçlü olmasını sağlar.

• Güçlendirici özelliği ile kemiklerin güçlenmesinde ve dişlerimizin gelişmesinde önemli bir etkene sahiptir.

• A vitamini sadece gelişmemizde değil gözümüzün daha iyi görmesinde yardımcı olur. Renk körü hastalığı bulunan bireylere oldukça faydalıdır.

• Çeşitli sağlık sorunlarının önüne geçen A vitamini kanser oluşumunu azaltır.

• Vücudumuzda belirli bölgelerin güçlü kalmasını sağlar. Saç, tırnak, deri gibi.

A Vitamini İçeren Gıdalar

A vitamini daha çok hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Düzenli olarak hayvansal gıdaları tüketen bir birey A vitamini eksikliği çekmez. Hayvansal gıdalar olarak genellikle süt ve süt ürünleri tercih edilmektedir. Daha çok bu ürünlerde bulunan A vitamini diğer et ürünlerinde de bulunmaktadır. İşte vücudumuz için gerekli A vitaminin bulunduğu hayvansal gıdalar :

  1. Balık Yağı

Bazı uzmanlar “beyin gıdası “ demektedir. Bunun nedeni ise balık yağının bir çok şeye faydalı olmasıdır. A vitamini içeren bu gıda başta kalp rahatsızlıklarını düzenleyen bu ürün kilo kaybından kolesterolü düşürmeye kadar bir çok şeye etkisi vardır. Ayrıca dikkat bozukluğuna da iyi gelen balık yağı bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olur.

Balık yağında bulunan A ve E vitaminin bulunma oranı balığın cinsine bağlıdır. Balık yağı destekleri bozulmaya önlemek için bir miktar E vitamini barındırır. Kalsiyum, demir, A, B, B1, B2, B3, C veya D vitamini ile birlikte alınabilir.

2.Süt

Doğduğumuzdan beridir tükettiğimiz süt, A vitamini bulundurmada en üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle çocukların gelişim çağında tüketmesi gereken en önemli üründür. Hamileler, çocuk, emzirenlerin ve yaşlıların bol bol tüketmesi gerekir. İçinde bütün besinleri barındıran süt A vitaminini en çok barındıran gıdalardan birisidir. 7den 70e tüm yaş grupların tüketebileceği bu üründe kalsiyum da oldukça fazladır.

Uzmanlar her gün 2 bardak süt içmeyi önermektedir. Böylelikle vücudumuzda bulunan A vitaminin büyük bir bölümünü süt ile almış oluruz.

Zengin A vitamini barındıran sütün diğer faydaları şöyle:

• Zengin A vitamini içerir.

• Düzenli olarak tüketilen süt göbek yağlarının ermesinde yardımcı olur.

• Özellikle çocuklarda güçlü kemiklerin oluşmasını sağlar.

• Vücudun erken yaşlanmasını önler.

• Beynimize gereken enerjiyi sağlar.

• Kolesterolü düşürür ve kalp sağlığımızı korur.

• Kronik bronşitten ve bağırsak kanserinden korur.

3.Tereyağı

Diğer bir süt ürünü olan tereyağı da A vitamini içeren gıdalar arasındadır. Özellikle yemeklerde kullanılan tereyağı midemizin ve bağırsaklarımızın daha rahat çalışmasında yardımcı olur. Ayrıca göz rahatsızlıklarının oluşmasını engeller. Süt ürünü olduğu için bireyin gelişmesinde önemli etkene sahiptir. Kemiklerin güçlü olmasına yardımcı olur.