3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Baş Edilir?

/ 2 Aralık 2021 / / yorumsuz
3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Baş Edilir?

3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Baş Edilir?

3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Baş Edilir? Anne baba olmak her çiftin hayalidir. Bu yol her ne kadar güzel olsada bazı dönemlerde çiftler çocuklarına nasıl davranacağını bilemezler. Kendilerini başarısız bir ebeveyn olarak görmeye başlarlar. Bu dönemlerden biri de çocukların 3 yaş dönemlerdir. Bu yazımızda 3 yaş sendromu nedir? Nasıl baş edilir? Sorularını yanıtlamaya çalışacağız.Her anne baba çocuk büyütürken türlü zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar bazen anne ve babayı çaresiz hissettirir. Özellikle erken çocukluk döneminde, çocuklar hiç beklemediğiniz tavırlar sergileyebilir. Bu dönemde yaşanan değişimler 3 yaş sendromu olarak adlandırılır.

Neden 3 Yaş Sendromu?

3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Baş Edilir?
3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Baş Edilir?

3 yaş, çocukların öğrenmeye en açık ve meraklı oldukları zamandır. Çocuğun öz benliğini oluşturması ve kendini bulması dönemidir. Çocuk bu dönemde yeni şeyler öğrenirken anne, babası ve çevresiyle daha fazla etkileşim halinde olur. İnsanlarla diyalogları gelişen çocuk kendi de yeni özellikler kazanmaya başlar. Kendi benliğini keşfetmeye çalışan çocuk kurallara karşı gelebilir, agresif tavırlar sergileyebilir. Mesela oyuncağı elinden alınan bir çocuk karşısındaki çocuğa sinirli davranabilir, vurabilir. Ya da saatlerce ağlayabilir. Bu durum aslında çocuğunuzun size ben de varım deme şeklidir. Bu dönemi iyi yönetmek çocuğun ilerideki ruhsal gelişimi için çok önemlidir. 3 Yaş sendromu nedir? Nasıl baş edilir? sorusu tam da bu dönemde karşımıza çıkar.

3 Yaş Sendromuyla Nasıl Baş Edilir?

Bu dönemi hafif atlatmanın bazı yolları vardır. Sabırlı ebeveynler bu dönemi daha kolay atlatabilir. Çocukla inatlaşmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Çocuğunuz bir şey üzerinde inatlaşırsa ya da bir şeyi yapmak istemiyorsa kesinlikle onu zorlamamalısınız. Bir anlaşmazlık üzerine bağırarak ağlayan çocuğunuza sarılıp onu sakinleştirmeye çalışmalısınız. Sakinleştikten sonra ona güzel bir dille kuralları anlatmak en doğrusudur. Çocuğunuza davranış tabloları asabilirsiniz. Doğru davranışlarda gülen yüz, yanlış davranışlarda üzgün yüz yapabilirsiniz. Çocuğun öz becerilerini kazanmasına müsaade etmelisiniz. Kendi giyinmek, oyuncaklarını toplamak vb. 3 yaş sendromu nedir? Nasıl baş edilir? Sorusunu kendinize sorarken, mutlaka ki karşınızdaki çocuğun da bir birey olduğunu unutmamak, kolay bir 3 yaş dönemi geçirmenize yardımcı olacaktır.