Yumurtanın Cilde Faydaları

/ 4 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Yumurtanın Cilde Faydaları

 Protein içeren yumurta, uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen bir besindir. Özellikle sabah kahvaltısında olmak üzere, günde iki yumurta yemek vücut için çok sağlıklıdır. Yumurta zengin içeriği ile kanser dahil birçok hastalığa destek olur. Özellikle son dönemlerde yapılan araştırmalar yumurtanın cilde faydalarını ve cilt sağlığına katkı da bulunduğunu göstermektedir.

Cilt Sağlığında Yumurta Akının Faydaları

Cilt bakımında yumurta maskeleri günümüzde son derece sık olarak yapılmakta. Yumurtanın yüksek protein içeren kısmı beyazıdır. Yumurta akının cilde faydalarını sizin için derledik aşağıdaki maddelerde inceleyebilirsiniz.

        Yumurta cildi sıkılaştırır.

        Yumurta cildi fazla yağdan arındırır.

        Kırışıklar için oldukça destek sağlar.

        Cilt lekelerine ve sivilcelere karşı yardımcı olur.

        Sağlıklı ve pembe bir cilt görünümü elde edersiniz.

        Cildi temizler ve tonik etkisi yaratır.

Yüze Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır

2 adet yumurtanın beyazı çırpılır. Üzerine taze olacak şekilde 1 adet limonun suyu sıkılır. 2 tatlı kaşığı sirke eklenerek homojen bir karışım elde edilir. Göze temas etmemek için yüze ve boyun bölgesine parmaklar yardımıyla masaj yapılarak sürülür. Yaklaşık 20 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Sonra uygun bir nemlendirici kullanılır.

Cilt Sağlığında Yumurta Sarısının Faydaları

        Yumurtanın sarısı cildi gençleştirir.

        Botoks etkisi yaparak daha hoş görünmenizi sağlar.

        Cildi nemlendirerek kuru cilt yapısından kurtarır.

        Ciltte meydana gelen tahrişlerin ortadan kaldırır.

        Cildi ölü hücrelerden arındırır, yeniler.

        Cildi yumuşatarak doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Yüze Yumurta Sarısı Maskesi

Bir yumurtanın sarısı ile yarım yemek kaşığı taze limonun suyu çırpılır. Daha sonra birer tatlı kaşığı bal ve süt eklenir yavaş yavaş, Az miktarda tuz da eklenerek tahta bir karıştırıcıyla homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırılır. Tahta karıştırıcı balın etkisini kaybetmemesi içindir. Elde edilen maskesinin yarısı parmaklar yardımıyla yüz ve boyun bölgesine sürülerek 20 dakika bekletilir. Daha sonra karışımın kalan kısmı da yüze sürülür. 35 dakika daha bekletildikten sonra cilt ılık su ile masaj yaparak yavaş yavaş temizlenmelidir. Nemlendirici kullanımına gerek yok ama yine de kullanılmasında sakınca yok.