Yükseklik Korkusu Akrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

/ 20 Kasım 2021 / / yorumsuz
Yükseklik Korkusu Akrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Yükseklik Korkusu Akrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Yükseklik Korkusu Akrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir olarak da adlandırılan yükseklik korkusu, aşırı yüksek yerlerden vede çok yüksekten düşme korkusudur. Akrofobisi olan insanlar asansöre binmekten, hatta merdiven çıkmaktan endişe duyarlar. diye araştırmalar yaptığınızın farkındayım bunun cevabını makalemizde veriyoruz. Akrofobinin değişen derecelerde tezahürleri vardır. Bazı insanlar yükseğe çıkmaktan korksa da, bazıları çok alçak irtifalarda bile korkunç anlar yaşar. Öte yandan, akrofobisi olan bazı kişilerde o kadar güçlü bir yükseklik korkusu vardır ki, uzun olduklarının farkına varmak bile onları çok korkutur. Yükseklik korkusu kısaca bu fobiye sahip kişilerin genel hayatında yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Örnek verecek olursak: İstanbul şehrinde yaşıyorsanız ve Oğuz adında bir arkadaşınızın evine gideceğinizi düşünün ama Oğuzun evi 10. katta, fobiniz olduğu için gidemezsiniz ve yeni bir işiniz var ama iş yeri sokakta. Meydanın en üst katı Bir ya da ciddi bir yükseklik korkunuz var merdiven bile çıkamıyorsunuz ve merdiven çıkmanız gereken bir yere gitmeniz gerekiyor Kaldığınız zaman kendinizi yetersiz hissediyorsunuz nefes al ve ağlıyormuş gibi hisset. Yaşam kaliteniz düşer ve yakın çevrenizle olan ilişkinizi ve iş hayatınızı olumsuz etkiler.

Yükseklik Korkusunun Belirtileri Nelerdir?

Yükseklik korkusunun belirtileri, düşük irtifada olsalar bile kalp çarpıntısı, kas gerginliği, baş dönmesi ve el titremeleri gerçekleşmesiyle oluşmaktadır. Yüksekten korkan insanlar, yüksek katlı bir apartmanın balkonundan seyretmek şöyle dursun, birinci kat dışında yaşamak bile istemiyorlar.

Yükseklik Korkusu Akrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

"<yoastmark

Açıklanması gereken ilk şey, yükseklik, yüksekten düşme vb. düşüncelerin genellikle herkesi endişelendirdiğidir. Çoğu insan çok yüksek yerlerde olmak asla istemez. Ancak, bu fobisi olan hastalarda daha sık görülür. Yükseklik fobisinin nedenlerinden biri de küçüklüğümüzden beri çevreden yükseklikle ilgili uyarılar duymamızdır. “Balkon kenarına yürüme, düşersin”, “Merdivenlerden çıkarken sıkı tut, düşersin” gibi uyarılar ve diğer uyarılar bazı insanları diğerlerinden daha fazla etkiler ve fobilere neden olur. Boy fobisinin nedenlerinden biri genetik yatkınlıktır. Aileden birinin yükseklik korkusu varsa, o kişinin yükseklik korkusu yaşaması normaldir. Bazı insanlarda, travmatik bir olay nedeniyle yüksek derecede fobi oluşur. Çevremizde yükseklikle ilgili olaylar (düşmeler veya kazalar gibi) yaşayan insanları gören insanlar gelecekte büyük bir yükseklik korkusu yaşayabilirler. Ancak bu, olumsuz bir olaya tanık olan herkesin yükseklik korkusu yaşayacağı anlamına gelmez. Yükseklik fobisi genellikle çocuklukta başlar ve nedenleri çocukluktan kaynaklanır. Kadınlar erkeklerden daha olasıdır.