Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

/ 24 Nisan 2020 / / yorumsuz
Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurt ne işe yarar? Neden her gün tüketilmesi gerekiyor? Faydaları nelerdir? Bu konulara değinerek bilgilerimizi sizin ile paylaşacağız. Yoğurt sanırım hemen hemen herkesin evinde bulunan ve her gün tüketilen bir besindir diye tahmin ediyorum. Yoğurt tüketim açısından oldukça faydalı ve çocukların gelişiminde önemli rol oynayan bir besin deposudur. Kalsiyum açısından da ve yağ yakması ile daha çok bilinse de daha bilinmeyen birçok alanda önemli rol oynar.

Yoğurdun faydaları

  • Kalp damar hastalıklarına sebep olan dengeli bir beslenme için günlük diyette yoğurdun fazlaca tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle çocuk ve gençlerin daha fazla tüketmesi gereken yoğurt harcaması gereken enerjinin bir kısmı süt yağı olarak vermektedir. Bu yağlar faydalı yağlardır.
  • Yoğurt tüketimi kanser hücrelerinin oluşumunu ve onarımı konusunda istatistiklerin büyük ölçüde iyileşme sağladığı belirtilmektedir. Bu durum henüz tam olarak aydınlatılamamışsa da yapılan çalışmalarda düzenli yoğurt tüketimi ile meme ve rahim kanseri hastalıklarının riskini büyük ölçüde etkilemektedir.
  • Çalışmalar, yoğurt ve süt ve süt ürünlerinin düzenli tüketiminin yüksek kan basıncı gibi hastalıklarının azalttığını vurgulamaktadırlar.
  • Sıkı yapılan egzersiz çalışması sonrasında protein içeriği yüksek ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, yenmesi gerektiğini altını çizerek vurgulamaktadırlar. Protein, kasların kendini toparlaması için gerekir.
  • Kalsiyum, yani yoğurt da bulunan kalsiyum güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için çok önemlidir. Vücut yeterli kalsiyum aldığında alınan bu kalsiyum hemen kemikler için kullanılmaya başlar. Yoğurttaki kalsiyum ve D vitamini sayesinde, kemiklerin güçlenmesini destek olur. D vitamini kalsiyumun depolanmasına katkı sağlar.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede yoğurt faktörü önemli görevi vardır. Günde 3-4 porsiyon yoğurt, hastalık ve enfeksiyona yakalanma riskini ortadan kaldırır.