Yeni Mezunlar İçin İş Görüşme Tavsiyeleri

/ 13 Ekim 2019 / / yorumsuz
Yeni Mezunlar İçin İş Görüşme Tavsiyeleri

Yeni mezunsunuz. Stajlarınızı saymazsak bu sizin daha ilk iş deneyiminiz olacağı için baya heyecanlısınız tabi ve ilk paranızı kazanacağınız içinde. Hazırsınız, yıllardır uğruna çalışıp çabaladığınız ve savaştığınız şeyin sonu gelip sonunda hak ettiğinize kavuşmanın duygusunu tatmanıza ramak kaldı. Senelerce hayalini kurduğunuz ve eğitimini aldığınız mesleği yapacaksınız artık. Büyük bir hevesle başvurularınızı yapıyorsunuz çalışma hayatına atılabilmek için ve o zaman görüyorsunuz iş hayatının kötü yüzünü, ilk kez tanışıyorsunuz iş hayatının gaddarlığıyla. Belki de hepinizin aklından geçiyor o an, iş hayatının tıpkı hayat gibi adaletsiz olduğu. Fakat yine de deniyorsunuz, her başvuruyu bir şans olarak görüp birçok yere başvurmaya devam ediyorsunuz.
Maalesef gördüğünüz ve başvurduğunuz ilanların birçoğu deneyimli çalışan arıyor, bu sebepten dolayı hiçbiri sizinle ve sizin gibi bir yeni mezunla ilgilenmiyor. Hiçbir firma yeni mezun birini işe alıp kendi sistemine göre yetiştirip, kendi sistemine hâkim ve ona göre yetişmiş deneyimli bir çalışan kazanma gibi bir gayeye sahip değil. Tek istedikleri başka bir yerde hazır yetişmiş bir çalışanın onların bünyesine katılması ve var olan açığı doldurması. Bu sebepten dolayı maalesef ki birçok şirketin hazıra konduğunu söyleyebiliriz.
Fakat umudunuzu kaybetmeyin, daha fazla çalışın ve kendinize daha fazla şans yaratın. Her kapıyı zorlayın, kendi şansınızı kendiniz yaratın ve elinize geçen fırsatları kaybetmeyin, olabildiğince iyi bir şekilde değerlendirin onları.
Görüşmeye çağırıldığınızda geç kalmamaya dikkat edin ve eğer ki yeni mezun biri iseniz sakın fiyat söylemeyin. Öncelikle kendi gelişiminize yönelin, parayı zamanla zaten kazanacaksınız. Bunların haricinde yapmanız gereken bir şey daha var, oda umudunuzu asla kaybetmemek. Şu süreçte sizin en çok ihtiyacınız olan ve en çok destekçiniz olan şeydir umut. Eğer umudunuz yoksa, tüm sürecin hiçbir anlamı yok.