Yeni Keşfedilen İnsan Türü Homo Luzonensis

/ 28 Ağustos 2019 / 28 / yorumsuz
Yeni Keşfedilen İnsan Türü Homo Luzonensis

Gün geçtikçe geleceğe olan bilgimiz artmakta ancak geçmişi de pas geçmiyoruz. Filipinler’de bulunan Luzan Adası’nda üç fosil kemik ve diş kalıntıları bulundu. Callao Mağarası’nda bulunan bu kalıntılar yeni bir bir insan türü keşfetmemizi sağladı. Homo Luzonensis isimli bur türün 67 ile 50 bin yıl önce bir zaman diliminde yaşadığı söylenmekte.

Bu türün boyunun oldukça kısa olduğu ve Homo Sapiens türüyle aynı zaman diliminde yaşadığı düşünülüyor. Ancak bu türün henüz bir kafatası bulunamadı, bu yüzden onlar hakkında bilgimiz kısıtlı kalıyor. Nature’da yayımlanan bir makalede Homo Luzonensis’lerden şu şekilde bahsediliyor; Yaklaşık 67.000 yıl önce Filipinler’in Luzon Adası’nda yaşadıkları bir arkaik insan türü olduğu, onlardan geriye kalanların ise ayak ve el kemiği parçaları, yedi adet diş ve uyluk kemiği.

İncelemere göre ise bu türün özellikleri şu şekilde;

 Boylarının 1.00 – 1.20 metre arasında oldukları düşünülüyor.

 Kavisli ayak parmağı yapıları bulunuyor. Bu da 3 milyon önce yaşayan Australopithecus’a benzediği yönünde ama Australopithecus’un Afrika sınırlarının dışında göç etmediği biliniyor. Kavisli ayak parmağı ağaca kolay tırmanma ve kavramayı kolaylaştırıyor.

 İki ayak üstünde durabilirler ve apaçlara kolayca tırmanabilirler. Bu özellikleri o dönemde yaşayan insan türlerinde gözlemlenmemiştir.

 Küçük boylu olmalarının sebebinin adadaki kaynaklardan olduğu düşünülüyor.

 Hobbit gibi görünselerde hobbitlerden oldukça güçlü oldukları söyleniyor.

 Diş yapıları ise hem modern hem de antik özellikler barındırıyor.