Yeni Doğan Sünneti Ne Zaman Yapılır? 

/ 25 Haziran 2022 / / yorumsuz
Yeni Doğan Sünneti Ne Zaman Yapılır? 

Yeni Doğan Sünneti Ne Zaman Yapılır?

Yeni Doğan Sünneti Ne Zaman Yapılır? son zamanlarda artan sayıda ebeveynler, çocuklarını sünnet ettirmek için yaşlanmayı beklememektedir. Çocuklar, özellikle yeni doğan döneminde, yaşamın ilk gününde bile sünnet edilebilirler. Sağlık sorunu olmayan çocukların erken yaşta sünnet edilmesi iyileşme sürecine önemli katkı sağlar. Sünnet için ideal zaman, bebeğin emme, nefes alma gibi ciddi bir probleminin olmadığı doğumdan sonraki gündür.

1,5 İle 5,5 Yaş Arası Sünnet Önerilmiyor

Yeni doğan sünneti nedir ve ne zaman yapılır? Sorusunda psikiyatristler tarafından yapılan araştırmalarda tıbbi bir zorunluluk olmadıkça 1,5 ile 5,5 yaşında sünnet önerilmemektedir. Bu süre zarfında hem kızların hem de erkeklerin cinsel kimlikleri belirlenir. Bu yaşta hormonların da önemli etkileri varsa genital ile ilgili işlemlerden uzaklaşmanın faydalı olduğu vurgulanır. Çocuğun sünnet algısı, cinsel organlarını kaybetmiş olmaları olabilir, bu da bir hadım etme kompleksine, hadım etme fikrine yol açabilir.

 Aile Anestezi İçin Endişelenebilir

Sünnet, doğumdan sonraki ilk ay veya bebek 5 kg olana kadar lokal anestezi altında yapılır. Anestezi kelimesi ailede korku uyandırabilir ama aslında hiç de korkutucu bir Flashresim değildir. Buradaki tek dezavantaj çocuğun anestezi öncesi sakin olması gerektiğidir. Bu nedenle 3 aylık anne sütü ile beslenen bebekler ameliyattan önce 4 saat oruç tutmak zorunda kalabilirler. 1-18 aylık bir çocuğa anestezi uygulanacaktır.

Yeni doğan sünneti nedir ve ne zaman yapılır? Sorusu sorulduğunda yeni doğan sarılığı bebeklerde ortaya çıkabilir. Tedavi fototerapi gerektirebilir ve kan değişimi gerektirebilir. Bebeğinizde böyle bir görüntü varsa sünneti erteleyebilirsiniz. Ayrıca bebekte kanama ve pıhtılaşma sorunu da göz ardı edilmemelidir. Penisle ilişkili tıbbi bir durum varsa yani organın cerrahi olarak düzeltilmesi gerekiyorsa sünnet ertelenmelidir.

Yeni doğan sünneti nedir ve ne zaman yapılır? Sünnetin Avantajları

İlk yaşlar sünnet olanlarda daha az yaygındır. Günümüzde doğum öncesi testler, bebeğin üriner sisteminin rahim içinde tespit edilmesini ve hamilelik sırasında takip edilmesini sağlamaktadır. Bu durumlarda çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları diğer çocuklara göre daha problemli olabilir. Bu bilgi sünnetin erken ertelenmesine yardımcı olur ve idrar yolu enfeksiyonları insidansını azaltır. Bu rahatsızlıkları olan hastalar sünnetli olsalar dahi takibe alınacaktır.

5,5 yaş üstü çocukların doktora başvurmaları için sünnet hazırlığı, hastanın ameliyat öncesi muayenesi ile başlar. Önce çocuklara sünnetin bir organ kaybı olmadığı anlatılır. Ameliyathaneye girmeden önce çocuk tamamen gevşer ve hatta sakinleştirici bir şurup bile alabilir. Sonrasında yaşanan bazı olayları hatırlamasını engeller. Ameliyattan önce küçük bebeklere maske, daha büyük bebeklere intravenöz anestezi verilir. Ayrıca ağrı olmaması için sünnet bölgesine  lokal anestezikler verilir. Hazırlık aşamasının ardından başlayan süreç ortalama 15 dakika sürmektedir.