Yaz Mevsiminde Tüketilmesi Gereken Sebzeler

/ 12 Haziran 2020 / / yorumsuz
Yaz Mevsiminde Tüketilmesi Gereken Sebzeler

Yaz aylarına gelmesi ile beraber şu günlerde taze ve her türlü sebze ve meyve tüketmek her zamankinden daha kolay. Fakat dikkat edilmesi gereken, sıcaklar ile artan hareketlerin vücutta azalan mineral ve vitaminleri hızlı şekilde yerine koyabilecek besinlerin tüketilmesi

Fesleğen

Fesleğen hem kolay bulunabilen hem kolay tüketilebilen ferahlatıcı harika bir baharat olarak bilinir. Düşük kalorisi, antioksidan özelliği, beta karoten ile A ve C vitamini yönünden zengin oluşu fesleğeni bahar ve yaz aylarında yenilmesi gereken besinler arasında yer alır. Üstelik tüketmesi de çok kolay. Yazın yapacağınız salatalara ve makarnalara rahatlıkla doğrayarak da tüketilebilir.

Pancar

Lif, potasyum ve demir açısından zengin olan pancar bahar ve yaz aylarında tüketilebilecek besin değeri en fazla olan sebzelerden bir tanesi. Pancar ayrıca zengin oranda folik asit ve B vitamini ile hamile bayanlar için de oldukça faydalı bir sebzedir. Pancarı ince ince doğrayarak zeytinyağı, tuz ve kara biber ile tercih edebilirsiniz. 180 derecelik fırında 10-15 dakika fırınlayın ve tüketebilirsiniz. Kolay ve hızlı bir atıştırmalık olacaktır.

Patlıcan

Patlıcan yağ içermeyen mükemmel bir sebzedir. Ayrıca da patlıcanı tüketmenin çok fazla pişirimi vardır. Hafif patlıcan salataları ve kızartmalar yaz aylarının besin değeri çok olan yiyecekleri arasında yerini alırken, közleyerek ve içine yoğurt eklenerek sarımsak eşliğinde besin değerini artırabilirsiniz.

Yeşil fasulye

Kalorisi düşük fakat lif açısından oldukça güçlü bir sebze olarak bilinen yeşil fasulye aynı zamanda folik asit ve C vitamini yönünden de çok zengindir. Her türlü yemeğini yapabileceğiniz gibi, salatalarınızda da turşularda tercih edilebilir, kullanabilirsiniz. Fasulyeli birkaç dakika kaynar suda kaynatın, daha sonra da buzlu suya bastırın. Yeşil salatanızın içine ekleyin. Aynı şekilde biraz sarımsak ile de karıştırın.

Dolmalık Biberler

Tüm dolmalık biber türleri C vitamini açısından çok değerli sebzeler arsında yer alır. Fakat kırmızı ve sarı dolmalık biberlerin C vitamini oranı biraz daha yüksektir. Zeytinyağlı dolmada kullanabileceğiniz gibi çorbalarınıza da salatalara da ekleyerek tüketebilirsiniz.

Tavsiye

Kirazın Yararları Nelerdir?