Vajinoplasti Nedir ?

/ 31 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Vajinoplasti Nedir ?

Ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada özellikle 2000’li yıllarında olan yapılan genital estetikler oldukça popüler hale geldi. Genital estetik ameliyatlar içinde en çok yapılanlar vajinoplasti (vajina daraltma) ve labioplasti (iç dudak estetiği) operasyonlarıdır.

Vajinoplasti cerrahi olarak vajinanın daraltılması ameliyatıdır. Günümüzde estetik korkuların ön plana çıkması ile en iyiye ulaşmıştır. Vajinoplasti operasyonu için bu konuda tecrübe edinmiş ve oldukça da talep alanı haline getirmiş bir jinekolog hekime başvurmak önemlidir. Zira vajinoplasti ameliyatının hastanın isteğine göre de sağlayan birçok detaylı püf noktaları vardır. Fakat vajinoplastiye geçmeden önce vajina anatomisini bilmekte yarar olacaktır.

Vajina Nasıl Bir Organdır?

Vajina halk dilinde ‘hazne’ olarak geçer cinsel ilişkiye girilen, adet görülen ve doğumun gerçekleştiği kanal şeklindeki organlara verilen adlardır. Tüp şeklinde, 8-9 cm uzunluğunda, esneme ve genişleme kabiliyeti olan bir organdır. Duvarlarında genişlemesini sağlayan ‘ruga’ adı verilen cilt kıvrımları bulunur.  Bu rugalar sebebi ile de vajina cinsel ilişki sırasında da ve doğumda enine ve boyuna genişlemektedir. Vajina esnekliğini sağlayan bağ dokusu genetik özellikler aile ile bağlı durumlardır. Belli durumlara bağlı olarak vajina genişlemekte ve bu genişleme tedavi edilmediği zaman kalıcı olmaktadır.

Vajina Neden Genişler?

Vajina çoğu zaman yaşanılan gebelik ve normal doğumlara bağlı olarak genişlemeye bağlıdır. Özellikle zor süreçler olan doğum sonrası zarar gören vajinal doku tam olarak iyileşme yaşanmaz. İlerleyen yaş ile de birlikte fonksiyonel ve fiziksel problemler de beraberinde getirebilir. Fakat normal doğum yapmayan, hatta hiç hamile olmayanlarda da dahi vajina genişleyebilir. Genetik olarak bağ doku zayıflığı ile bayanlar ileri yaş döneminde, özellikle menopoz ile azalan östrojen hormonu etkisinde vajinal genişleme problemi yaşayabilirler. Doktor tarafından müdahale edilmesi gerekir.