Twitter Nedir Nasıl Kullanılır? 

/ 1 Temmuz 2022 / / yorumsuz
Twitter Nedir Nasıl Kullanılır? 

Twitter Nedir Nasıl Kullanılır?

Twitter Nedir Nasıl Kullanılır?  Sorusunda Tweet adı. verilen 140 karakterlik metinler yazabilen Twitter,  çeşitli araçlar kullanılarak daha etkin hale getirilebilir. Bugün, yeni nesil iletişim araçlarına aittir. Kullanıcıların Twitter’da gönderdiği Tweetler herkes tarafından görülebilir. Bununla birlikte, kullanıcılar tweet’leri yalnızca arkadaşlarının görebileceği şekilde sınırlayabilir.

Twitter ayrıca favori kullanıcılarınızı listeleme gibi özelliklere de sahiptir, böylece o tweet’i kaçırmak istemezsiniz. Listeye istediğiniz kadar kişi ekleyebilir, bu kişileri genel veya özel yapabilirsiniz. Bu sayede paylaşımlarından ve takip ettikleri kişilerden anında haberdar olabilirsiniz. Ayrıca, aşağıda belirtilen kullanıcılar birbirlerine mesaj göndermek için doğrudan mesajlaşma özelliğini kullanabilir:

 TT (Trend Konuları)

Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır? Sorusu Flashresim en çok tartışılan 10 konuyu listeleyen soldaki alana trend konusu denir. Her ülkenin kendi TT listesi vardır. Buna ek olarak, dünya çapında en çok tartışılan 10 konunun bir listesi Twitter’da mevcuttur. FF (Friday Follow): FF kısaltması sizi takip eden kişiler tarafından kullanılır. Sadece Cuma günleri olduğu için bu isimle anılıyor.

Twitter Nedir Nasıl Kullanılır?

Bu özellik ile takipçiler sadece retweet butonuna basarak diğer Twitter kullanıcılarının tweetlerini görebilirler. Bu tweet profilinizde de görünecek.

DM (Doğrudan Mesaj)

Konusunda DM kısaltması, başka bir Twitter kullanıcısı tarafından gönderilen bir e-postayı ifade eder. Bu özellik bir tür e-posta işlevi görür. Özel mesaj niteliğinde olan bu özellik sadece sizinle başka bir kişi arasında veya grup şeklinde kullanılabilir.

Twitter ilk kurulduğunda sadece iki kişinin mesaj göndermesine izin veriliyordu. Ancak daha sonraki bir güncelleme sayesinde aynı anda birden fazla kişiye yazılı mesaj gönderebilirsiniz. Gruba katılan herkes istediği zaman çekilme hakkına sahiptir. Mansiyon özelliği; Başında “@” işareti olan mesajlara bahsetme denir. O kişiye sadece mesajdaki “@” sembolünü kullanarak mesaj gönderebilirsiniz. Bu nedenle bu özellik yalnızca hedef kitleye mesaj göndermek için kullanılır. Bu mesajlara Mentions bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hashtag

Etiket veya konu başlığı olarak da bilinen bu terim, Twitter’da “#” sembolü ile başlayan bir kelimeyi ifade eder. Tweet atarken ana konu olarak konumlanan hashtag kullanıcıları, ilgilendikleri konuyla ilgili bilgileri hızlı bir şekilde yayar ve mesajın doğru kişilere ulaşmasını sağlar.

Twitter Nedir Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyada çok popüler olan Twitter, 140 karakterlik metin, fotoğraf ve videoları paylaşmanıza izin veren bir mikroblogdur. Twitter kullanıcılarının artık gönderilerini 140 karaktere sığdırmasına gerek yok. Her tweet 280 karakterle sınırlıdır, böylece daha rahat ve özgürce yazabilirsiniz.

Twitter kullanıcıları bilgisayar, akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla interneti her yerden takip edebilir ve paylaşabilir. Diğer kullanıcılarla da iletişim kurabilirsiniz. Çok hızlı etkileşim ve iletişim sağlayan bu sosyal ağ, tek amacının yanı sıra birçok marka ve haber portalı tarafından da kullanılmaktadır.