Turşu Suyu İçmenin Faydaları

/ 13 Haziran 2020 / / yorumsuz
Turşu Suyu İçmenin Faydaları

Yaz kış soframızdan eksik etmediğimiz turşunun zayıflamaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Turşunun her türlüsü harika faydalar sağlar. Özellikle de ev yapımı turşuysa.

Kas kasılmalarına iyi gelir

İnanmakta zorluk çekebilirsiniz belki şaşırtıcı olabilir fakat birçok sporcu günlük egzersizlerinden sonra turşu suyu içmeyi tercih ediyor. Bunun nedeni turşu suyunun kas ve eklem ağrılarına karşı iyileştirici özelliği olması krampları geçirmesi. Aynı zaman da dehidrasyon yani vücudun aşırı su kaybetmesi durumunda turşu suyu olumlu etkiler yaratır.

Bu açıdan da bol su tüketmek tabii ki ilk akla gelen şey fakat ondan çok daha iyi bir yöntem var. İçinde hem sodyum hem de potasyum olduğundan turşu suyu vücudun kaybettiği suyu daha hızlı yerine koymakla kalmıyor, daha uzun zamanlar bu şekilde kalmanıza olanak sağlıyor. Zira terleyerek vücuttan sodyum ve potasyumu atarak da turşu suyu bunları vücuduna geri kazandırma özelliğiyle harikalar yaratır. İshalden muzdarip olanlar, akşamdan kalanlar turşu suyunu tercih edebilirler.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiriyor

Mikroplara karşı en çok hasta olduğumuz mevsim kış aylarında bağışıklık sistemini güçlü tutmak için kendinize dikkat etmeniz gerekir. İçinde C ve E vitaminleri kadar antioksidan zengin olan turşu suyu bağışıklık sisteminizi de güçlendirerek sağlığınızı olumlu yönde destek sağlar. Vücutta yağ birikimini önleyerek metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermenize destek oluyor

Kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur. Yine içerdiği sirke nedeni ile de turşu suyu yemek sonrası kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Yalnız burada içilen turşu suyuna dikkat etmek gerekir. Turşu suyu aynı zamanda da kabızlığa problemi olanlara şifa oluyor. Sabah saatlerinde içilen turşu suyunun bağırsak problemlerine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle de kabızlık çekenlerin de imdadına biri turşu suyu. Hatta nokta atışı yapalım, lahana turşusu suyu bu konuda çok harika bir yöntemdir.

Hazımsızlığa karşı destekleyicidir. Turşulardaki besinlerde olan yüksek orandaki liflerin sindirim sistemi üzerinde birçok olumlu etkisi var. Turşu suyu da bu açıdan hazımsızlık sorunu yaşayanların bu sorunlardan yok eder.