Topuklardaki Çatlak ve Yaralara Evde Doğal Yöntemler

/ 27 Nisan 2021 / / yorumsuz
Topuklardaki Çatlak ve Yaralara Evde Doğal Yöntemler

Topuklardaki Çatlak ve Yaralara Evde Doğal Yöntemler bayanların açısından topuk çatlakları rahatsız edici olur çünkü yazın topuklu ayakkabılar veya sandaletler giydiğimizde ayağımızdaki topuk çatlaklarının göze batmasını hiç istemeyiz. Bu yüzden topuk çatlaklarını çok kısa bir süre içinde kaybolmasını isteriz Dışarda veya herhangi bir yerde çok fazla ayakta kalınca da topuklara yük bindiğinden ayaklarımızda topuk çatlakları meydana gelir. Yaşlanmayla birlikte topuk çatlakları daha artar. Bazı cilt hastalıkları olan kişilerde de topuk çatlakları buna bağlı olarak meydana gelebilir. Tiroit ve diyabet rahatsızlığı olan kişilerde de topuk çatlakları oluşabilir. Nemli olan yerlerde fazla kalırsak da topuklarımızda çatlaklar oluşabilir

Bu yüzden nemli olan yerlerde fazla kalmamaya özen göstermeliyiz. Topuk çatları olan kişiler ayakkabı seçiminde dikkatli olmalıdırlar. Ayak hijyenimize dikkat göstermemiz gerekmektedir. Bazı kişilerde genetik yapıdan dolayı topuk derileri sert ve kuru olur. Böyle olmasının nedeni ile de topuk çatlakları kolayca oluşabilir.

Topuklardaki Çatlak ve Yaralara Evde Doğal Yöntemler

  • Kuru olduğunu bildiğimiz halde nemlendirici kullanmıyorsak
  • Ayakkabısız bir şekilde sert zeminlerin üzerinde fazlaca ayakta kalıyorsak
  • Açık topuklu ayakkabı modellerini çok sık giyiyorsak
  • Çıplak ayakla dolaşmayı alışkanlık haline getirdiysek
  • Yürüme sorunları yaşıyorsak

Mantar gibi hastalıklarımız varsa topuklarımızda çatlaklar meydana gelebilir. Ancak telaş yapmaya gerek yok topuk çatlaklarının tedavisi oldukça kolaydır. Gece uyumadan topuklarımıza vazelin sürüp ovaladığımızda birkaç gün içerisinde topuk çatlaklarınızın azaldığını göreceksiniz. Yatmadan ayaklarınızı sıcak suda bekletin ve ardından kurulayıp zeytinyağı sürün. Üstüne çorap giyerek yatın.

Çok kısa bir süre içerisinde topuk çatlaklarınızın azaldığını göreceksiniz. Açık topuklu ayakkabı giymenize bir müddet ara verin. Açık topuklu ayakkabılar giydiğinizde topuğunuz kire ve toza maruz kalır bu sebeple de topuk çatlaklarınız oluşabilir. Ayaklarınızı ılık suda beklettikten sonra vazelin ve limon suyunu karıştırarak topuğunuza sürün.