Topuk Çatlaklarına Dair En İyi Çözümler

/ 13 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Topuk Çatlaklarına Dair En İyi Çözümler

Topuk çatlağı birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Ayak sağlığında en çok görülen ve problemlerden birisi topuk çatlaklarıdır. O zaman topuk çatlaklarına karşı nasıl çözümler bulabiliriz? Ev de doğal çözümlerle topuk çatlağı nasıl yok olur? Topuk çatlağına ne iyi gelir. Topuk çatlakları sebebi nedir?  Bunun yanıtı elbet de ki yaklarımızın uzun zaman boyunca ayakkabı içinde kalmak veya çok zaman ayakta durmak gibi nedenlerde ortaya çıkan, genellikle bayanlarda daha çok görülen bir problemdir.

Topuk Çatlaklarına Çözümler

Topuk çatlaklarına en iyi çözüm olarak bir adet limonu ortadan ikiye kesin ve ayaklarınızda mat olarak duran çatlayan ayak topuklarına limonla ovun masaj yaparak. Ardından yapacağınız işlem ise limonu topuğunuza yerleştirin ve çorap üstüne giyerek düşmemesini sağlayın. 1 saat veya 24 saat boyunca limon ayağınızda kalsın. Bu sayede limondaki asitler matlaşmış ve sertleşen ayak topuklarına çatlayan derinin yumuşamasına yardımcı olacaktır. Limonu çıkardıktan sonra yapacağınız işlem ise ayağınızı ılık su ile yıkayabilir ve nemlendirici sürebilirsiniz. Topuk çatlaklarına limon kullanmak size şaşırtıcı gelebilir fakat bir çözüm gibi gelse de uyguladıktan sonra ne kadar işe yaradığına fark edeceksiniz.

Nemlendirici Krem Topukları Yumuşat

Topuklarda oluşan çatlaklar sertleşme daha çok ilerlerse şayet derinleşirse ağrıya ve kanamaya sebep olabilir. Bu açıdan da çatlaklar daha kötü olmadan gerekli tedbirleri almalısınız. İlk yapmanız gereken iyi bir nemlendirici kozmetik krem uygulaması yapılmasıdır. Duştan çıktıktan sonra ayak topuklarınız nemliyken bu kremi topuklarınıza iyice sürün ve cilde daha iyi emilim sağlaması için pamuklu bir çorap giyin.

Pirinç Unu ile Peeling Etkisi

Ayaklarınıza ve topuklarınıza peeling uygulaması ile ölü derinin atılmasına destek olursunuz. Bunun için kullanacağınız malzemeler; 1 avuç göz kararı pirinç unu, 2-3 çay kaşığı bal ve elma sirkesi. Tüm malzemeleri koyu bir macun olana kadar karıştırın ve şayet çatlaklar çok ilerlemiş ise bir yemek kaşığı zeytin yağı veya tatlı badem yağı ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı ılık suda 10 dakika zaman süresince bekletin ve sonra da masaj yaparak hazırlamış olduğunuz karışımla ovalayın.

Muz Kürü

Olgun muzlar çatlamış ve sertleşmiş topuklar için en uygun tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntem için yapmanız gereken şey 1 adet olgun muzu iyice ezin ve yıkamış olduğunuz topuk ayaklarınıza sürün. Hemen hemen 10-15 dakika kadar bekleyerek cildin karışımı emmesini bekleyin. Daha sonra ise ayaklarınızın ılık suyla yıkayın ve sonra ayaklarınızı 5-10 dakika zaman süresince soğuk suda bekletin. Daha yumuşak ve daha pürüzsüz topuklara dönüştüklerini göreceksiniz. Bu uygulamayı birkaç hafta boyunca her gün yapabilirsiniz.

Vazelin Kürü

Şayet size uygun bir nemlendirici bulmakta zorlanıyorsanız alın size vazelin nem oranını yükseltecek en iyi çözüm vazelin cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak nemi emerek hapseder ve sertleşen, kuruyan topuklarınızı yumuşatır. Vazelini yatmadan önce ayak topuklarınıza sürüp pamuklu bir çorap giyerseniz topuklarınız sabaha uyandığınızda yumuşak olacaktır.

Bal Kürü İle Harikalar Yaratın

Nemlendirici ve anti bakteriyel içerikli olmasından dolayı da bal kurumuş ve çatlamış topuklarınız için harika bir üründür. Yapmanız gerekenler ise şöyledir: Ilık su dolu bir kabın içerisine 1 bardak bal ekleyerek ve iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu suya koyun ve 15-20 dakika zaman süresinde beklesin. Ayaklarınızı masaj yaparak ovalayın. Ayak topuklarınız iyileşinceye kadar her gün ya da haftada birkaç kez uygulayın.

Bal Ve Zeytinyağı 

Bal ve zeytinyağı ile yapacağınız kür topuklarınızı yumuşatmaya ve çatlakları geçirmeye en iyi çözümler biri olacaktır. 1 çay kaşığı balı bir yemek kaşığı zeytinyağı ile güzelce karıştırın. Bu karışımı topuklarınıza ovalayarak sürün ve 20 dakika boyunca beklesin. Bu bakım cildinizi yumuşattığı gibi balın anti bakteriyel özelliği ile çatlakları enfeksiyonlardan karşı korumak için savaşacaktır.