Terkedilmiş Şehir Pripyat |Bilgi

/ 11 Ocak 2019 / / yorumsuz
Terkedilmiş Şehir Pripyat |Bilgi

İnsanlık tarihinin en ürkütücü olayların bir tanesi de 1986 yılında dönemin Sovyetler Birliği sınırları içerisinde meydana gelen Çernobil nükleer patlamasıydı. Pek çok insanın hayatını kaybettiği bu olayda bir başka önemli nokta ise patlama sonrası etrafa yayılan radyoaktif maddelerdi.

Komşu Ülkeler Panik Yaşamaya Başladı

Çernobil nükleer patlaması meydana geldikten hemen sonra Sovyetler Birliği’ne komşu ülkeler hemen bu konuyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Bu olay bizim ülkemizde ise mizah konusu yapıldı. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetişen çayların radyasyonlu olduğu tartışılmaya başlandı. Dönemin siyasetçileri ise bu çayları kameraların karşısında içerek herhangi bir tehlike olmadığına insanları ikna etmeye çalıştılar.

Hayalet Şehir Pripyat

Çernobil nükleer santralindeki patlamadan en çok etkilenenler ise Pripyat şehrinde yaşayanlar oldu. Pripyat, nükleer santralde çalışan insanlar için inşa edilmiş bir şehirdi. Santrale yakın olması insanların kolaylıkla işlerine ulaşmalarını sağlıyordu. Ancak 1986 yılındaki patlama sonucunda havaya karışan radyoaktif maddeler Pripyat ’ta yaşayan insanların 24 saat gibi kısa bir süre içinde koskoca kenti terk etmelerine sebep oldu. Öyle ki, insanlar Pripyat ‘tan kaçarken yanlarına hiçbir şey alamadılar. Çünkü şehirdeki her şeyin üzerine radyoaktif gazlar sinmişti. Burada yaşamaya devam eden insanlar kısa sürede öleceklerdi. Sovyetler Birliği’nin buradaki insanları kullanmak için kullandıkları tüm araç gereç, hatta askeri helikopterler dahi burada bırakıldı.

Çernobil nükleer santralindeki bu patlama sadece insanların ölümüne sebep olmadı. Ayrıca sakat doğumlara da sebep oldu. Sağlıklı olan pek çok insan dahi olayın üzerinden yıllar geçtikten sonra vücutlarında bunun etkilerini hissetmeye başladılar.