Taze Yeşil Soğanın Faydaları

/ 3 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Taze Yeşil Soğanın Faydaları

Umarım taze soğan birisinizdir. Çünkü taze soğanın oldukça fazla faydaları vardır. Her gün olmasa da haftada 2 kez tüketmek solunum yolları rahatsızlıkların iyi geldiği gözlenmiştir.

 Bağışıklık Sistemini Destekler

Yeşil soğanın bağışıklık sistemini düzenleyici hücrelerin miktarını ve aktivitesini arttırdığı gözlenmiştir. Bu açıdan da bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olarak vücutta hastalık ve enfeksiyonun oluşmasını ortadan kaldırır. Yeşil soğanın her porsiyonunda bir doz C vitamini olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar da C vitamini açısından zengin besinlerin vücudun savunma mekanizmasını yardımcı olduğu saptanmıştır. Bu açıdan yeşil taze soğan soğuk algınlığı hastalıklarında birebirdir.

 Kanın Pıhtılaşmasına Yardımcı Olur

Kan pıhtılaşması yaşamımız için hayati önem taşır. Hat da şunu da diyebiliriz ki bayanların çocuk sahibi olmasında bile etkilidir. Yaralandığımız zaman kanamanın durması için kanın pıhtılaşması gerekir. Kandaki trombositler ve plazmalar kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Kalp Sağlığını Korur

Yeşil soğan özütü ile işlemden geçirilen farelerin kan akışının iyileştiği tespit edilmiştir. Ayrıca yeşil soğanın içeriğindeki K vitamini de kalp sağlığını korur. Yapılan istatistiklere göre K vitaminin arter duvarın kalsiyum birikintisini engellediği böylelikle arterlerin sertleşmesine engel olduğu belirlenmiştir.

Kemikleri Güçlendirir

Yeşil soğan içeriğindeki yüksek K vitamini ile kalp hastalıkları riskini düşürmenin ve kan pıhtılaşmasını sağlamanın yanı sıra kemikleri de güçlendirir ve bu açıdan çocuklara sevdirilmesi gereken bir yeşilliktir.

Kanserli Hücrelerin Büyümesini Engeller

Yeşil soğanın en önemli faydaların biri kanserli hücrelerin büyümesini meydan vermemesidir. Fazlaca tüketilmesi önerilen taze yeşil soğan sevmeyenlerin sağlıklarını göz önüne getirerek yemeleri önerilir.

Yapılan araştırmalarda yeşil soğan özütünün tümörlerin büyümesine engel olduğu ve enfeksiyonu azalttığı ve hepsinden önemlisi farelerin ölüm riskini azalttığı saptanmıştır.

Maryland Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada daha yüksek miktarda soğan tüketiminin prostat kanseri riskini yüzde 30’a varan oranlarda düşürdüğü istatistik çalışmaları ile ortaya çıkarılmıştır.

Yeşil soğanın içeriğinde kanserle savaşan önemli bir role sahip olan allisin adında bir bileşik bulunmuştur.

Tavsiye

Ödem Atmak İçin Bal