Tatil Mekanlarında Nasıl Kazıklanmayız?

/ 28 Kasım 2018 / / yorumsuz
Tatil Mekanlarında Nasıl Kazıklanmayız?

Günlük hayatın yoğunluğu ve şehir hayatının çekilmez trafiği, işleri insanları belli bir zamandan sonra bunaltıyor ve kaçacak bir yer arıyor haklıca. Tabi ki bu söylediğimiz temel sorun aynı zamanda yeni yerler görmek sosyal yaşamı zenginleştirmek hayatına yeni tecrübeler katmak isteyen insanlarda bu tatil olayına gayet sıcak bakarlar. İşlerinden alınan yıllık izinler veya resmi tatiller, özel sektör için bayram tatilleri bu kapıyı açar ve küçük bir kaçamak için izin verir. Bunu da kullanan tatilciler güzelce tatilini yapar ve pozitif bir şekilde geri döner.

Neden kazıklanırız?

Bu aslında tam olarak tatil beldelerinde ki insanların fırsatçılığıdır. Tatil kenti olmayan şehirlere nazaran fiyatlar kat ve kat artmakla birlikte turistler içinde bu olası daha büyük bir kabus hepsi de az daha kazanmak için. Siz ne kadar tatil için bütçe ayarlasanız da tatil beldelerinde bunu hesaba katmayan satıcılar vardır ve bu insanlar, tatilcilerin ihtiyaçlarının olduğunu bildiği için ve muhtaç olduğu için fiyatı şişirmekte bir zarar görmez aksine hoşnutluk duyar. İnsanlar ise bu olayı bile bile hala hazırlıksız gidip kazıklanırlar bu birazda tatilim zehir olmasın zaten kırk yılda bir geliyorum söylenişleriyle ödemede har vurup harman savururlar.

Bu kendine zarar olsa da kar sağlayanlar gayet mutludur. Aslında bu kazık olayının başlıca sebepleri arasında turistler gösterilebilir. Ülkemize gelen turistler piyasayı ve ekonomiden bir haber oldukları için satıcılar, esnaflar kendi lehine çevirir. Ve fiyatlar artış üstüne artış gösterir. Gelen yerli turistlerden farkına varanlar tepki gösterirse indirim sağlanır ama sesi çıkmayana aynı fiyattan satış yapılır. Çıkarcı ve paracı bir dünyaya dönüşen çağımız belki de insanları bunu yapmaya mecbur bırakıyor.

Kazık yememek için ne yapılmalı?

Bu aslında çok basit cevapları var bunun için hemen ilk baktığımız mekan için kayıt yaptırmak değil daha uygun kampanyaları olan tatil seçeneklerine göz gezdirmek hem cebe hem de daha maliyetli tatil olanağı sağlar. Başka bir açıdan tatile gitmeden ihtiyacınız olan malzemeleri temin ederseniz çok daha karlı duruma geçersiniz sadece daha dikkatli olun.