Su Teresinin Şaşırtan Faydaları

/ 30 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Su Teresinin Şaşırtan Faydaları

Su teresi, doğal kaynak suyu ile yetiştirilen koyu, yapraklı bir sebzelerdir. Son 20 yılda, su teresi, bir garnitürden çok daha fazlası olarak tercih edilmiştir. Bu açıdan da şu anda bir sonraki büyük süper gıdalardan biri olarak çok tüketilmekte bir canlanma görülüyor. Bu eski yeşilliğin, eski zamanlarda beslenmesinde önemli bir yer tuttuğu belirtiliyor. Pazı brokoli, roka ve brüksel lahanası ile birlikte turpgiller grubunun da yer alır.

Aslında, hastalarını tedavi etmek için tere kullanmıştır. 19. yüzyıla kadar geniş bir kitleye sahip olan tere oldukça rövaçta. Tere salatalarda da fazlaca kullanılmakta.

Her türlü meyve ve sebzeyi tüketmek, bir takım olumsuz sağlık sorunları riskini azaltır. Pek çok çalışma, su teresi gibi bitki gıdalarının tüketiminin çok olması obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı ve genel olarak da riskini azaltırken, sağlıklı bir cilt, artmış enerji ve genel olarak düşük ağırlık artışını tavsiye etmekte.

Tansiyon Düşürücüdür. Mineraller (kalsiyum, magnezyum ve potasyum) açısından düşük besinler tüketen bireylerde yüksek kan basıncına sahip olma olasılığı daha çoktur. Bahsedilen minerallerin vücudun sodyumunu serbest bırakması ve arterlerin genişlemesine destek olarak kan basıncını düşürdüğü açıklanmıştır. Bu minerallerin takviye olarak alınmasının, yiyeceklerde tüketildiğinde olduğu gibi aynı sağlık faydalarını sağlamayacağına dikkat etmek önemlidir. Su teresi, bu sağlıklı minerallerin üçünü de içerir ve alımın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı Kemikleri Destekler. K vitamininin az alınması kemik kırığı için daha fazla olma ile bir risk haline dönüşür. Yeterli oranlarda K vitamini tüketimi, kemik matris proteinlerinin tamir edici olarak hareket etmesi, kalsiyum emilimi ve kalsiyumun üriner atılımının azaltılması ile kemik sağlığını geliştirme konusunda destek sağlar. Sadece bir bardak su teresi yemek, günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.