Sisit Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

/ 30 Kasım 2019 / / yorumsuz
Sisit Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Sistit Nedir

Sistit bir çeşit idrar yolu enfeksiyonudur. Bir diğer ismiyle ise de mesane iltihaplanmasıdır. Bu oluşan enfeksiyonlar üriner sistemin altından doğru başlayarak tahrişler meydana getirirler. İdrar esnasında ise yanma hissi oluşur ve normale göre çok çok fazla idrara çıkma hissiyatı gelir. Hatta şöyle ki idrara çıkıldıktan sonra bayanlar klozetten kalktığı an tekrar tuvaletleri varmış hissine kapılırlar. Bulaştığı yerlerden bir tanesi umumi tuvaletlerdir. Buradaki hijyen eksikliği sebebiyle enfeksiyon kapılır ve sistit meydana gelir. Diğer sebeplerden bazıları ise cinsel ilişki yaşanan bireyin hijyensizliği, genişleyen prostat gibi durumlardır. Ayrıca bu sistit hastalığı hamile kadınlarda da meydana gelebilir.

Sistit Belirtileri Nelerdir

  1. İdrara çıkıldığında normalde olmayan yanma ve ağrı
  • Normal zamanlarda çıkılandan daha fazla idrara çıkma
  • İdrarda kötü kokular

  • Kasık bölgesinde görülen ağrılar

  • Yaşlı kadınlarda ateş çıkması, halsizlik gibi durumlar
  • Bazen de olsa idrarda kan görülmesi.

Sistit riskini taşıyan kadınlar genellikle hijyen kurallarına dikkat etmeyen kadınlardır. Bunun haricinde risk taşıyanlar ise hamile kadınlar, korunmasız olarak sık sık cinsel ilişkiye giren kadınlar gibi kitlelerdir. Sistit tedavisinde kullanılan özel bir şey yoktur eczaneye gittiğinizde sistit için ilaç isterseniz eğer anında vereceklerdir. Eğer idrarda kan geliyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bunun sonucu olarak sistoskopi ve x ışınları ile tarama yapılacaktır.

Sistit Nasıl Geçer

Sistit olunduğu farkedilen ilk andan itibaren bol bol sıvı alımına dikkat edilmelidir, dinlenilmelidir ve karın ile mesane bölgesine sıcak su tutma tedavisi uygulanmalıdır. Eğer sistit uzun bir süre geçmiyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bol su tüketmek ağrılarınıza oldukça iyi gelecektir. Ayrıca sistitte sık tuvalete çıkma ihtiyacı olacağı için her ihtiyaçta hemen tuvalete gidilmelidir. Bekleme yapılmamalıdır. Özellikle cinsel hayatı olan kadınların genital bölgelerini ön kısımdan arka kısma doğru temizleme işlemine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu önlem sonucu mikrop bulaşma ihtimali azalacaktır. Genital bölgelerinize parfüm gibi ürünler sıkmamanız gerekmektedir. Cinsel ilişkilerden sonra idrar kesenizi en kısa sürede boşaltmanız gerekmektedir.

Tavsiye

Hamilelikte Tetanoz Aşısı