Şekerin Vücudumuzdaki Yararları ve Zararları

/ 23 Nisan 2020 / / yorumsuz
Şekerin Vücudumuzdaki Yararları ve Zararları

Şekeri günlük hayatımızda birçok besinden veya çayımızı, kahvemize, aldığımız besinlerden günlük olarak şeker ihtiyacını karşılamış oluruz. Peki şekerin vücuda ne gibi zararları ve yararları vardır? Günlük olarak ne kadar tüketilmesi gerekiyor? Bunların hepsine cevaplar arayacağız. Şekerkamışı, şekerpancarı, havuç, buğday, patates gibi birçok bitkinin saplarının ve köklerinde, nişastasından çıkarılan, tatlı maddesidir.

Şekerin vücudumuza yararları

Şeker bir anlık enerji olarak geçer vücudumuza. Şeker vücuda alındığı çok kısa bir zaman içerisinde şekeri glikoza çevirir. Şayet çok yorucu bir işte çalışıyorsanız ve yemek hazırlayacak vaktiniz yok ise enerjinizi kendinize getirecek şey 1 adet küp şeker atın ağzınıza vücut kendini toparlayacaktır. Eğer düşük tansiyon sıkıntınız varsa mutlaka her zaman küp şeker yanınızda bulundurmalısınız. Neden derseniz: Çünkü şeker tüketmek anında kan basıncınızı seviyesini yükseltir. Ayrıca kendinizi çok kötü hissettiniz bir anda kendinizi bayılacak ve aniden gözünüz kararıyorsa bu durumda hemen yapacağınız ilk şey ağzınıza bir adet şeker yemenizdir. Şeker vücudumuzda öyle bir salgı yaratır ki bir depresyon tedavisi uygular. Bundan dolayı da çikolata yediğimizde daha mutlu hissettiğimizi ve rahatlamış hissetmemizi sağlar. Bunun nedeni Şeker kandaki endorfin seviyelerini artırarak kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Fakat şekerin verdiği bu iyi his ve rahatlama çok kısa bir süre için geçerli olur.

Şekerin vücudumuza zararları

Fazla şeker tüketimi vücuda oldukça zararlı dönüşleri olabilir bu konuda daha tutarlı davranmalısınız. Beyin de hafızayı oluşturan bölgelerde meydana gelen küçülmenin hafıza sorunlarını neden olduğu belirtilmiştir. Fazla şeker tüketimi dikkat eksikliği ve öğrenme konusunda zorluk yaşanmasına neden olur. Ayrıca kanser riskini artırır. Vücudun savunma sistemini çökertir zamanla. Diş çürüklerine neden olur.