Sahurda Yenmesi Sakıncalı Görülen Yiyecekler Hangileridir

/ 16 Nisan 2019 / / yorumsuz
Sahurda Yenmesi Sakıncalı Görülen Yiyecekler Hangileridir

Son yıllarda Ramazan ayının bahar ve yaz aylarına rastlaması nedeniyle, oruçlu olarak geçen süre 16-18 saat sürebiliyor. Aç ve susuz geçirilen bu sürenin uzun olması, özellikle öğleden sonraki zamanlarda kan şekerinin düşmesine yol açıyor. Buna bağlı olarak, halsizlik, yorgunluk ve uyku hali gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, senede bir kere yapılan ve bir ay süren bu ibadeti yerine getirmede zorluklar yaşanabiliyor.

Kan şekerinin düşme süresini uzatmak ve bu sayede bu sorunların önüne geçmek için sahurda yenilen yiyeceklere dikkat edilmesi çok önemli. Ramazan ayı süresince yapılan sahur, diğer günlerdeki kahvaltı öğününün yerini tutuyor. Bu yüzden sahurda yenecek besinlerin, kahvaltı öğününde tüketilen yiyeceklerden oluşturulması dikkat edilmesi gereken bir başka husus.

Beslenme uzmanları, sahur öğününde yumurta, peynir, zeytin domates ve salatalık gibi gıdaların alınmasını uygun gördüklerini belirtiyorlar. Bunun yanında, sahurda yenmesi sakıncalı görülen yiyeceklerin de özellikle üzerinde duruluyor. Beslenme uzmanlarının, sahurda tüketilmesini uygun görmediği besinler şunlar:

1-Kızartma ve Hamur İşleri:

Fazla kilolara neden olması ve sindirim zorluğu gibi nedenlerle Ramazan dışındaki zamanlarda da tüketilmesi sağlıklı görülmeyenkızartmalar ve hamur işlerinin sahurda yenmesi, ertesi gün tutulacak oruca dayanma gücünü azaltıyor. Bunun yanında, salam, sucuk gibi şarküteri ürünleriyle tuzlu peynir de sahurda yenmesi sakıncalı görülen yiyecekler arasında.

2-Bal, Reçel ve Krem Çikolata:

Sahurda yapılan doğru bilinen yanlışlardan biri de bol şekerli gıdalar alındığında, kan şekerinin uzun süre düşmeyeceği düşüncesidir. Aksine, bu yiyecekler kan şekerini hızla yükseltip aynı hızla da düşüren besinlerdir. Kan şekerinin hızla düşmesi, hem açlık hem de susuzluk hissinin ortaya çıkmasına yol açar.

3- Patates:

Kan şekerini hızla düşüren yiyeceklerden biri de patatestir. Yenildikten kısa süre sonra açlık hissi oluşturur. Bu nedenle sahurda tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor.

4-Ramazan Pidesi:

Ramazan aynın geleneksel yiyeceği pide, sofraların olmazsa olmazı. Ancak Ramazan pidesi, glisemik indeksi yüksek bir besindir. Kan şekerini yükseltme ve düşürme oranını belirleyen glisemik indeks içeren besinlerin, bu özelliğinden dolayı iftar saatinde yenmesi sağlık açısından en doğrusudur. Sahurda Ramazan pidesi yerine, uzun süre tok tutan tam tahıllı ekmek yenilmesi tavsiye edilir.

5-Kavun, Karpuz ve Üzüm:

Sahurda meyveye yer verilmesi doğru bir tercih. Ancak seçilen meyvelerin bol miktarda şeker içermemesine dikkat edilmesi gerekiyor.Kavun, karpuz ve üzüm gibi bol şeker içeren meyveler, çabuk acıkmaya neden olduğu için sahurda yenmesi sakıncalı görülen besinlerarasında yer alıyor.

6-Taze Sıkılmış Meyve Suları:

Fazla şeker içermeyen, vitamin yönünden zengin ve bol lif içeren meyvelerin, iftardan sonra ve sahurda tüketilebileceğini söylemiştik. Buna karşın meyve sularının, taze sıkılmış bile olsa özellikle sahurda içilmesi, beslenme uzmanları tarafından uygun görülmüyor.