Sağlıklı Saçlar İçin Kınanın Yararları

/ 2 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Sağlıklı Saçlar İçin Kınanın Yararları

Kına, saçların daha parlak olmasını ve saç derisinin sağlıklı bir hale gelmesinde olanak sağlar. Kına yakıldıktan 1 saat sonra temizlendiğinde saçların ışıldadığı fark edeceksiniz. Hardal yağı ile kaynatılan kına yaprakları ayda 1 uygulayabilirsiniz. Saçlara uygulandığında uzamasına yardımcı olduğu belirtilmiştir. Kına yapraklarının baş ağrısını geçirdiği konusunda açıklama yapılmıştır. Kına yaprağı ve sirke ile hazırlanan karışımın başa sürülmesi ağrıyı geçirici özellik yapmaktadır.

Kınanın Saça Uygulanması

Şayet siz de saçınıza kına yapmak istiyor fakat uygulamanın nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız aşağıda sizin için hazırladığımız maddelerde izleyerek rahatlıkla saçınıza kına sürebilirsiniz. Kınanın lekesi oldukça zor çıkar. Bu sebeple de saçınıza kına yapacağını zaman yanınızda plastik eldiven ve atılmasından zarar gelmeyecek eski bir tişört temin ediniz.

  • Öncelikle toz halindeki kınayı bir spatula ile sıcak su ile karıştırın. Karışımın yumuşak, yumuşak bir kıvam alması için 1 kaşık zeytinyağı tercih edebilirsiniz.
  • Spatula ya da küçük bir fırça ile kınayı kuru saçlarınıza sürün. Saç diplerinden başlayın ve saça şeritler halinde sürünüz.
  • Saç dipleriniz bittikten sonra ise sonra saç uçlarınıza doğru sürmeye devam ediniz.
  • Uygulama bitince saçlarınızı başınızın üstünde toplayın ve saç derinize masaj yapın.
  • Yüzünüzdeki tüm kına lekelerini kurumadan önce silin. Yoksa yüzünüzdeki kızıl lekeler zor çıkar.
  • 1 saat kadar bekleyin. Kınanın ısısını kaybetmemesi için başınızı streç filmle kapatabilirsiniz.
  • Şampuanla yıkayın ve ardından da ılık suyla durulayın, saçınızın kolayca taranabilmesi ve kınanın saçınızda sabit kalması için saç kremi uygulamasını yapabilirsiniz.

Ayağa Kına Yakmanın Faydaları

Kınanın yararları arasında, ayak sağlığına da oldukça etkisi vardır. Uzmanlar, özellikle ayak mantarı sorunların da için kınadan yararlanılacağı açıklamaktadır. Cilde faydalı olan kına, ayaktaki mantarı gidermeye destek olur, yanık, kızarık ya da soyulmuş bölgeleri tedavi eder. Bu tarifte 1 litre suya 5 tatlı kaşığı kına eklemeniz, 20 dakika kadar kaynattıktan sonra ayağınızdaki mantarlı bölgeyi bu su ile yıkamanız lazım. Uygulama 1 ay içerisinde olumlu sonuç verir.