Sağlıklı Bir Vücut İçin Ne Kadar Balık Tüketilmeli

/ 20 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Sağlıklı Bir Vücut İçin Ne Kadar Balık Tüketilmeli

Balık, bol vitamin içeriği ve güçlü besin değeri açıdan da hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli olarak tüketmesi gereken hayvansal gıdalar arasında yer alır. Bu açıdan da yaşadığı denize ve mevsimine göre değişmekle birlikte özellikle kış aylarında taze ve çok olan balık, haftada en az 2-3 gün hem yetişkinliklerin hem de çocukların yemesi önerilir.

Omega3 Bakımından Zengin Balıklar

Balıkta, diğer hayvansal gıdalarda besinlerin tersine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri olarak bilinen omega3 yağ asitleri vardır. Omega3, vücudun üretmediği ve daha çok da balıkta bulunan son derece yararlı bir yağdır. Özellikle soğuk su balıklarından somon, uskumru, sardalye ve ton balığı omega3’ten oldukça zengindir. Omega-3; kalp ve damar sağlığını koruyucu olmasının yanında gözde sarı nokta hastalığı riskini yok eder ve kan şekerinin düzenlenmesine destek olur.

Zeka Gelişiminde Önemli Rol Oynar

Balık, iyottan zengin bir besin gıdası olan ayrıca da zeka gelişiminde önemli rol oynar. Balık tüketen çocukların zeka seviyelerinde yüksek olan öğrenme kabiliyetlerinin arttığı gözlenmiştir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında fazla ve belirli oranlarda balık yiyen annelerin bebeklerinde öğrenme, algılama ve bebeklik döneminde kavrama, tutma gibi el işlevlerinin güçlü olduğu belirtilmiştir. Bebek ve çocuklarda zeka gelişimine yardımcı olan balığın bileşimindeki DHA, görme ve nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde gelişmesinde son derece destek olmaktadır.

Kalp Sağlığında Önemli Rol Oynar

Balık kalp sağlında önemli rol oynar. Balığın barındırdığı omega3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) yükseltir. Kandaki trigliserid yani serbest yağların düşürülmesine katkı sağlar. Tansiyonu düşürerek kalp yetmezliğinden ve inme riskini karşı engel olur. Kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını artırır.

Diyabet Riskini Azaltıyor

Omega-3 gençlerde diyabete yakalanma oranını önemli ölçüde azaltır. İnsülinin direncini artırıp, Tip 2 diyabete karşı koruma da destek olur. Bu sebeple de diyabet hastalarının ve diyabet riski taşıyanların bol bol balık tüketmesi yararlıdır.

Balıktaki Vitaminler

Balık, yağda eriyen vitaminler ve mineral madde bakımından zengindir. Balıkta A, B grubu vitaminleri (B1, B2, B6, B12), D, K vitaminleri fazla oranlarda vardır. İçerdiği koruyucu yağ asidi ile kalp hastalarının fazlaca tüketmeleri gereken eksik etmemesi gereken gıdalar arasında yer alır. Vücudun bağışıklık sisteminin direncinin önemli rolü olan A vitamini, kemik sağlığı işlevinde D vitamini içerir. Balık iyot bakımından da bol bir besindir. Balık; demir ve çinko gibi vücut için çok önemli olan iki mineralden de fazla bulunur. Ton ve sardalya gibi kılçıklarıyla beraber yenilebilecek küçük balıklar, kalsiyum ve fosfor açısından zengin gıdalar arasında yer alır.

Hücreleri Yeniler Cildi Güzelleştirir

Genç kalmayı sağlayan ve yaşlanmayı geciktirici besinler arasında balık yer almaktadır. Balık, içindeki bol protein ile hücreleri yeniliyor. Balığı öteki protein besinlerinden ayıran nokta içinde yağ türü ve yağ asidi miktarıdır.  Bu açıdan da balıktaki bu yağ türü ve yağ asidi, hücreleri yeniliyor. Balık, hücrelerin yapıtaşları olan amino asitleri adeta yaratıyor. Protein sindirilirken amino asitlere parçalanarak hücrelerin kendilerini yenilemelerinde kullanılır. Yeterince protein alınmazsa, vücudunuzun yaşlanma süreci hızlanıyor.

Çocukların Zeka Gelişimine Yardımcı Olur

Haftada en az bir kez balık yiyen çocukların algılama ve dikkat ve öğrenme duyuları daha çabuk gelişiyor. Balıkta protein, D vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi vücut için gerekli maddeler fazlaca bulunur.