Saf Suyun Aslında Ne Olduğunu Gösteren 7 Gerçek

/ 5 Eylül 2019 / 29 / yorumsuz
Saf Suyun Aslında Ne Olduğunu Gösteren 7 Gerçek

Bildiğimiz gibi, su canlıların hayatta kalabilmesi için en önemli unsurlardan biridir. Son yıllarda birçok uzman su tüketiminin önemini defalarca vurguladı. Bununla birlikte, çoğu insan, içebilecekleri veya temizlemek için kullanabilecekleri en güvenli, en sağlıklı ve en ideal suyu ararlar. Bu noktada, saf su kavramı kafa karıştırıcı olabilir.

1-) Saf Su Nedir?

Su iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur. Bununla birlikte, kalsiyum, magnezyum, bikarbonat gibi mineraller de dahil olmak üzere çeşitli maddeler içerir. Öte yandan saf su, minerallerin ve bu maddelerin suda farklı kimyasal işlemlerle uzaklaştırılmasından kaynaklanmaktadır.

2-) Saf Su Doğada Bulunur Mu?

Su, doğada hiç bulunmaz. Bununla ilgili bilginiz yoksa yağmur suyunun saf su olduğunu düşünerek hataya düşebilirsiniz. Ancak, yaygın inanışın aksine, yağmur suyu da saf su değildir. Bu, doğada saf suya en yakın olmasına rağmen, yağmur suyunda çeşitli mineraller içerir.

3-) Saf Su Nasıl Elde Edilir?

Doğada hiçbir şekilde bulunmayan saf su, endüstriyel ellere göre laboratuvarlarda insan eliyle üretilir. Ters osmoz, deiyonizasyon, damıtma, iyon değişimi, filtrasyon ve diğer uygun yöntemler kullanılarak üretilir.

4-) Saf Su Nerelerde Kullanılır?

Saf su, gelişmelere ve değişen ihtiyaçlara göre teknoloji ile üretilmektedir; Bu, özellikle makine ve kimya sektörlerinde birçok alanda kullanılır. Tıbbi araştırmalardan ilaç üretimine, soğutma sistemlerinden plastik üretimine kadar birçok alanda saf suya ihtiyaç vardır. Günlük hayatımızda bir kez daha “araç aküsü için araç aküsü suyu” veya ütülerde kullanılan “ütü suyu” kullanılmaktadır.

5-) Saf Su Zararlı Mıdır?

Saf suyun en önemli özelliği mineraller dahil tüm maddelerden ayrılmasıdır. Bu saf suyun hipotonik bir yapı göstermesine neden olur. Hipotonik doğası nedeniyle, deplasmoliz ve hemoliz koşulları, hücrelerle temas halinde gelişir. Böylece hücreleriniz saf suda şişer ve sonunda patlar. Bu nedenle uzmanlar insan sağlığı için tehlikeli olduğunu düşünüyor.

6-) Saf Su İçersek Vücudumuzda Neler Olur?

Saf su, canlılar için içilemez. Çünkü sudaki mineraller canlılar için çok önemlidir. Canlılar maden suyu içmelidir. Kemik ve diş gelişimi için önemli olan kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller saf sularda, özellikle çocuklarda bulunmaz. Vücudunuzdaki elektrolit dengesini içerseniz rahatsız olabilir. Bu, ciddi su zehirlenmesine neden olabilir.

7-) Saf Su Temizlik İçin Kullanılır Mı?

Pillerde, ütülerde ve radyatörlerde kireçlenmeyi önlemek için kullanılmasının yanı sıra, çeşitli sektörlerde temizlik maddesi olarak da kullanılır. Çoğunlukla metal, plastik ve cam temizliğinde kullanılmasına rağmen, hipotonik yapısı nedeniyle vücut temizliğinde ve bakımında kullanılmamalıdır.