Roka Sebzesinin Mucizevi Faydaları

/ 29 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Roka Sebzesinin Mucizevi Faydaları

Roka, bir şekilde vücudun bağışıklık sisteminin savunmasına destek olan vitamin ve mineraller yönünden zengindir. C vitamini, tehlikeli, iltihaplı serbest radikalleri bulmak ve gerçek zarara sebep olmadan önce bunları vücudunuzdan yok etmek için en iyi savunmalardan bazılarıdır. Rokadaki vitamin, rokada büyük oranda vardır ve bağışıklık sisteminize ekstra bir destek vererek sağlığın korunmasına destek olur.

Osteoporozu önleme konusunda destek olur. Düşük K vitamini alımı kemiklerde fazla miktarda kırılma riski ile ilişkilidir. Yeterli K vitamini tüketimi, kemik matriks proteinlerinin bir değiştiricisi olarak hareket ederek, kalsiyum emilimini artırmaya destek olur. Kalsiyumun idrarla atılımını azaltarak kemik sağlığını iyileştirme konusunda fayda sağlar. Roka aynı zamanda günlük kalsiyum ihtiyacınıza katkıda bulunur.

Doğum öncesi bakımlarda tercih edilebilir. Hamile anne adayları için roka diyetlerinde kullanmaları için harika bir seçimdir. Folik asit içeren folatların, yeni doğanlarda bazı zihinsel hasarların oluşumunu azalttığı belirtilmiştir. Roka da pek çok yapraklı sebze gibi, folatlar bakımından zengin bir kaynaktır.

Metabolizmayı hızlandırmaya destek olur. Rokaların bir diğer yararı ise, metabolizmanın desteklenmesine yardımcı olan az miktarda B-Kompleks vitamininin varlığıdır. Sekiz B vitamini, enerji üretimi, yağ sentezi, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve hücre ve metabolik sağlık için diğer yaşam süreçleri dahil olmak üzere tüm farklı hücre aktivitelerine yardımcı olur.

Görmeyi geliştirime konunda yardımcı olur. Roka, bir insanın doğru görme yetisini geliştirmek için uzun zamandır bilinen doğal olarak oluşan pigmentler olan tanınmış bir karotenoid kaynağıdır. Özellikle de karotenoidler, kişinin görme alanının merkezinin tehlikeye girdiği anlarda, maküler dejenerasyon sürecini yavaşlatır.

Mineral emilimin hızlandırır. Roka, ıspanak gibi diğer çok yapraklı sebzelere kıyasla çok düşük oksalat seviyelerine sahiptir. Oksalatlar, vücudun sistemleri tarafından minerallerin emilimini inhibe eder, böylece bitkiden aldığınız bakır ve demir gibi mineraller, verimli kullanım için vücut tarafından daha kolay emilir.

Anti Kanser. Yiyeceklerden gelen antioksidanlar, serbest radikallerin sebep olduğu oksidatif stresi önler. Kanserli hücreler oksidatif stres hücrenin DNA’sına hasar verdiğinde oluşur ve bu hücreler çok çabuk yayılır. Diyetinize doğal bir antioksidan kaynağı rokayı ekleyin.