Reankarnasyon Ne Demektir?

/ 17 Mart 2022 / / yorumsuz
Reankarnasyon Ne Demektir?

Reankarnasyon Ne Demektir?

Reenkarnasyon ne demektir çoğu zaman araştırılan bir konudur. Reenkarnasyonun diğer ismi ruh gücüdür. Ruhun sürekli olarak başka bedenlere girdiği anlamını taşır. Bu bir kavramdır ve tenasüh kavramına göre, biraz farklıdır. İnanmayan birçok kişi de mevcuttur. Bu olayın bilimsel bit kanıtı olduğu söylenemez. Bu konu da farklı görüşler ve deneyimler vardır. Reenkarne olduğunu söyleyen insan sayısı da çoktur.

Bu olaya inananlar genel de Budistler, Hindular ve Vikanlar gibi kişilerdir. Ayrıca Orta Doğu’ da yayılmış olan Nusayrilik ve Durzilik gibi dinlerde de bu inanışa rastlamak mümkündür. Reenkarnasyon geçirdiğini söyleyen kişilerde bazı belirtiler olduğu düşünülür.

Reenkarnasyon Belirtileri

Reenkarnasyon nedir ve ne gibi belirtileri vardır, merak edilir. Reenkarnasyon, ruh taşınması ya da ruh göçü olarak tanımlanan kavramdır. İnanışa göre bir kişiye ait olan ruh birden fazla bedende yer alabilir. Başka bedenlerde hayatına devam ettiği inanışı bilimsel bir olgu değildir.

Reenkarnasyon ile ilgili kesin bir bilgi ya da herhangi bir kanıt yoktur. Buna inananlar, böyle bir şey olduğunu iddia ve etse de böyle bir şeyin olmadığını savunan insan sayısı da çok fazladır. Çoğu kişi reankarne olmanın, dejavu ile ilgisi olduğu düşünülür. Reankarne olduğunu düşünen kişilerde ortaya çıkan belirtiler, aşağıdaki gibidir;

  • Sürekli aynı rüyaları ve kâbusları görmek
  • Farklı konularda fobilerin olması
  • Ruh eşleri inancı
  • Doğum lekeleri olması
  • Doğal yetenekler

Budizm inancında reankarne olmak da çok önemlidir. Karma iç felsefeyi ele alır. Hatta bu konu da çeşitli meditasyon uygulamaları yapılır. Budizm inancına göre, reenkarnasyon demek, doğum ve ölüm döngüsü demektir. Budizm inancın da yeniden dünyaya gelme inanışı yaygındır. Bunu normal ve rastgele bir olay olarak görmezler. İnsanların daha önceki yaşamında yaptığı iyi ya da kötü şeylerin karşılığı olarak görülür.

Reenkarnasyon ne demektir, zaman zaman araştırılır. Ruh göçü kavramı, her dinde farklı bir yoruma sebep olmuştur. Çoğu din de farklı isimler ile anılır. Budizm’ de ki karşılığı reankarnasyondur. Gerekçesi olarak da karma felsefe, var olma arzusu gibi sebepler açıklanmıştır.

Reenkarnasyon Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Reenkarnasyon ile ilgili tarihi bir belge yoktur. Tarihte önemli bir yeri olan ve Grek kültürüne göre, Reenkarnasyon inancı hakkında bilgi veren Heredot, bu inanışın ilk kez eski Mısır’ da ortaya çıktığını söylemiştir. MÖ 7. Yy ya da MÖ.6 yy’ a dayandığı düşünülür.