Pembe Telgraf Çiçeği Nedir! Özellikleri Nelerdir

/ 30 Kasım 2021 / / yorumsuz
Pembe Telgraf Çiçeği Nedir! Özellikleri Nelerdir

Pembe Telgraf Çiçeği Nedir! Özellikleri Nelerdir

Pembe Telgraf çiçeği nedir özellikleri nelerdir. Halk arasında Kara sevda çiçeği olarak bilinir. Bu çiçeğin kökeni Güney Amerika ve Meksika bitki örtüsüne dayanır. Desenli pembemsi mor bir şerit, yumurta şeklinde bir yaprak şekline sahiptir. 60 çeşit türü olduğu bilinir. Pembe telgraf çiçeği, bakımı en kolay ev bitkilerinden biridir. Telgraf çiçeği, uygun yetiştirme şartlarında küçük beyaz, pembe veya mor çiçekler açar. Hızlı büyür ve güzel dekoratif yaprakları vardır. Hasır saksılarda sarkan yaprakları ile harika görünürler.

Pembe Telgraf çiçeği nedir özellikleri nelerdir türü, adından da anlaşıldığı gibi pembe renkte çiçek açar ve çiçek başları genellikle eğiktir. Etli gövdeli, etli yapraklı, gövdesinde su tutabilen bir çiçek türüdür. Büyüdükçe yavaş yavaş çalı şeklini alır. Evde, ofiste, işyerinde, balkonda, terasta kısacası her yerde yetiştirilebilen bir bitki çeşididir. Güneş ışığını çok sever, yoksa çiçek açmaz. En sevilen türlerin başında pembe telgraf çiçeği gelir.

Telgraf Çiçeği Çeşitleri

Telgraf çiçeğinin doğada bilinen 60 farklı türü bulunur. En fazla bilinen ve en çok yetiştirilen türleri şunlardır: Mor yapraklı, zebra (pijamalı, çizgili) yapraklı, yeşil yapraklı, tüylü yapraklı, pembe yapraklı (Nanouk), beyaz yeşil yapraklı (tricolor). Tüm türlerin bakımı aynı şekilde yapılır.

Pembe Telgraf Çiçeği Genel Özellikleri

Pembe Telgraf çiçeğinin anavatanı Güney Amerika’dır. Oval, küçük, üstte daha çok pembe çizgili, altta mor desenleriyle harika bir görsel şölen sunar. Telgraf çiçeği, etli sapları ve etli yaprakları olan, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Tüm türler yayılımcıdır ve kısa sürede ekildikleri saksıyı doldururlar. Sürgünler taze, dolgun ve yayıldığında sarkma eğilimindedir. Bu nedenle pembe telgraf çiçekleri genellikle asılı sepetlerde ve dar çiçek yataklarında kullanılır. Ülkemizde 3-4 çeşit telgraf çiçeği yaygın olarak kullanılır.

Pembe Telgraf çiçeği nedir özellikleri nelerdir.
Pembe Telgraf çiçeği nedir özellikleri nelerdir.

Pembe telgraf çiçeği (Tradescantiananook) akşam güneşini sever. Güneşsiz o kadar kolay çiçek açmaz ama daha önce de belirtildiği gibi kavurucu sıcağa maruz bırakılmamalıdır. Sabah ve akşam güneşini görebileceği yerlere yerleştirilmelidir. Oda sıcaklığında yetiştirilmesi uygundur. Bahçeye dikilecekse, sıcaklığın 10-15 derecenin altına düşmemesi için korunmalıdır. Sıcaklık seviyesi önerilen değerin altındaysa, kökler ve yapraklar çürümeye başlayabilir. Nemli ortamı da çok sever ama o seçeneğiniz yoksa oda sıcaklığı nem ve sıcaklık için yeterlidir.

Pembe Telgraf çiçeği nedir özellikleri nelerdirgeçirgen ve hafif gevşek topraklarda iyi yetişir. Doğrudan öğle güneşi olmayan kısmen gölgeli yerler, hem yaprak kalitesi hem de bitki büyümesi için idealdir. Bitkinin büyümesi çok uzun sürdüğünden ve gölge çok karanlıksa sürgünleri zayıfladığından, bitkiler sabah ve akşam güneşi görebilecekleri iç veya dış mekanlarda aydınlık bir yere yerleştirilmelidir. Sulama çok sık yapılmamalı, zaman zaman yapılmalıdır. Ayrıca sularken saksı dibinden su akana kadar derinlemesine sulama yapılmasında fayda vardır. Pembe telgraf çiçeği özellikleri kısaca şöyledir:

 • Işık: Bol, parlak, filtrelenmiş güneş ışığını sever.
 • Su: Büyüme mevsimi boyunca su ister. Bitki uzun süre nemli toprakta kalırsa köklerin çürümesine neden olur. Kışın sulama ihtiyacı azalır.
 • Sıcaklık: Normal oda sıcaklığında 10°C ile 24°C.
 • Nem: Yüksek nemi tercih eder, ancak normal koşulları tolore eder.
 • Gübre: Yaz aylarında genel gübre sever.
 • Boy ve Büyüme Hızı: Hızlı büyür. İstenilen uzunluk ve görünüm için kırpılabilir.
 • Toksisite: Evcil hayvanlar için hafif toksiktir.
 • Menşei: Meksika ve Orta Amerika.
 • Çiçeklenme dönemi: geç ilkbahar-yaz.
 • Donmaya karşı dayanıklılık: Üst gövde dona karşı dayanıklı değildir.
 • İklim kuşağı: 9-11
 • Ömrü: Birkaç yıl.