Orucu Bozan Durumlar

/ 12 Nisan 2021 / / yorumsuz
Orucu Bozan Durumlar

Orucu Bozan Durumlar

Orucu Bozan Durumlar Mübarek Ramazan ayı ile birlikte oruç tutacak bireylerin en yoğunlukta merak ettikleri ve araştırdıkları mevzu orucu bozan durumlar nelerdir? Peki sıkça sorulan soru bulunan orucu bozan durumlar nelerdir? Orucu bozmayan durumlar nelerdir? Sorusunun cevabını merak edenler için bizde detayları ile eş güdümlü araştırdık. İşte mevzu ile alakalı detaylar

Unutarak Yemek İçmek: Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Oruçlu bulunduğu hatırladığı an hala yiyip içmeye devam ederse oruç bozunur

Oruçlu Olduğunu Unutup Yiyen Bireye Oruçlu Olduğunu Hatırlatmak Gerekli Midir: Oruçlu bulunduğunu unutup yiyip içen birey eğer yaşlı, hasta, zayıf ve oruç tutmaya kuvveti olmayan bireyyse onu gören birey oruçlu bulunduğunu hatırlatmamalı, bunun dışındaki şahıslara kesinlikle hatırlatmalıdır

Eşlerin Oruçlu İken İlişkilerinin Sınırı Ne Olmalıdır: Eşler dahi olsa Ramazan’da oruçlu bulunduğunu bile bile cinsel temasta bulunmakla oruç bozunur, hem kaza ve hem de kefaret gerekir. Eşlerin birbirlerini öpmeleri ya da sarılmalarıyla oruçları bozulmaz.

Oruçluyken Cünüp Olarak Sabahlamanın Günahı Varmı: Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak yani meninin akması orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da orucu bozmaz ve zarar vermez.

Oruca Niyetlenen Bir Kadın Gün İçinde Âdet Görmeyesi hali: Oruca niyetlenen bir kadın, gün ortamında âdet görmeye başlarsa orucunu bozmalıdır, temizlenince bu günün orucunu da kaza etmelidir.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Ağız Spreyi Kullanmak Veya Sakız Çiğnemek:

Ağız ve burundan bedene girip mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu nedenle, ağız kokusunu engellemek ve diş ağrısını gidermek hedefi ile ağza sıkılan sprey ya da rastgele ilaçlar yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz. Sakız ortamında tükürükle çözülen maddelerin bulunmasından kaynaklı, ne kadar ilgi edilirse edilsin bunların yutulmasından uzak durmak zor olmasından, bu tür sakız çiğnemek orucu bozar.

Makyaj Yapmak Ve Saç Boyamak: Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel temasta bulunmaktan kaynaklı bozunur. Bu sebeple makyaj, saç boyamak ve saç bakımı gibi etkenler orucu bozmaz.

Sigara İçmek Ve Nikotin Bandı: Sigara içmek orucu bozar fakat nikotin bandı orucu bozmaz.

Şeker Hastalarının Uyguladıkları İnsülin İğnesi: Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi besin ya da uyarıcı olmadığı için orucu bozmaz.

Göz Damlası: Göze damla damlatmak yeme içme yani besinlanma manası da taşımadığından kaynaklı orucu bozmaz

Anestezi: Suni teneffüs yolu ile oluşturulan Lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ya da genel anestezide serum kullanıldığı için oruç bozunur.

Kulak Damlası Damlatılması Veya Kulağın Yıkattırılması: Kulak ile boğaz arasında bir kanal var fakat kulak zarı bu kanalı tıkar, bu sebeple ilaç boğaza ulaşmaz. Bu durumda kulağa damlatılan ilaç ve yıkama esnasındaki su orucu bozmaz. Ancak kulak zarı delik ise, kulak damlası ve kulak yıkattırılırken suyun mideye ulaşması mümkündür. Bu itibarla, ilacın ya da yıkama esnasında suyun mideye ulaşması hâlinde oruç bozunur

Fitil Kullanmak, Lavman Yaptırmak: Kadınların fercinden ya da makattan fitil alabilmek yemek ve içmek manasına gelmediği için, orucu bozmaz.

Lavmanda iki farklı teknik bulunur; birinci teknik, kalın bağırsaklarda su, glikoz ve birtakım tuzlar emildiği için, besin sahibi olan sıvının bağırsaklara verilmesi ya da orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verdiği suyun bağırsakta kalması halinde oruç bozunur. İkinci teknikte bağırsaklara tazyikli su verilip bekletilmeksizin bağırsakların derhal temizlenip bağırsaklara verdiği su ile eş güdümlü dışkının dışarıya atılmasıdır. Bu işlemde emilen su da çok az bulunduğu için oruç bozulmaz.

Diyaliz Uygulamalarında: Hastaya rastgele bir sıvı maddesi verilmeden oluşturulan hemodiyalizde oruç bozulmaz. Ancak bedene besin içerikli sıvı verdiği diyalizlerde oruç bozunur

Trombosit Temini İçin Kan Vermek: Normal kan verme teknikiyle trombosit alımında yalnızca kan vermek söz mevzusu olmasından oruç bozulmaz. Yalnız aferez aygıtı sayesinde trombosit alımında ise kan bağışçısının bir kolundan aygıt aracılığı ile kan çekilir ve kandaki trombositler aygıt içerisinde ayrıştırılarak başka koldan bağışçıya yine geri verilir; kanın pıhtılaşmaması için de aygıtın içi iki farklı serum yüklenir. Vücuda kan ile eş güdümlü serumda verildiği bu program orucu bozar.

Anjiyo Yaptırmak: Gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek manası bulunmadığından, oruç bozulmaz

Biyopsi Yaptırmak: Tahlil hedefiyla bedenin rastgele bir organından parça alınması (biyopsi),orucu bozmaz

Kalp Hastalarının Kullandıkları Dilaltı Hapı: Bazı kalp rahatsızlıklarında dilaltına eklenilen hap ağız içerisinde emilip yok olmasından mideye bir şey ulaşmamaktadır. Bu itibarla, dilaltı hapı kullanmak orucu bozmaz

Burun Damlası: Bu işlem yeme içme yani besinlanma manası taşımadığından kaynaklı burun damlası orucu bozmaz

Akupunktur Tedavisi: Akupunktur yaptırmak orucu bozmaz.

Oruçlu İken Kan Vermek Ve Vücuda Kan Almak: Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz Vücuda kan alabilmek ise, beslenme, besin alma kapsamına girdiği için orucu bozar.