Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? Hangi Belgeler Gereklidir?

/ 26 Mart 2019 / / 1 Yorum
Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? Hangi Belgeler Gereklidir?

Öğrenci Pasaportu, 25 yaş altındaki öğrencilerin herhangi bir ücret ödemeden sahip olabilecekleri bir pasaport türüdür. Amacınız ne olursa olsun eğer 25 yaşın altındaysanız başvuruda bulunup ücretsiz bir şekilde bu pasaportu alabiliyorsunuz. Kanun 10 Şubat 2016 tarihinde 6633 sayılı kanunun 4. Maddesi ile yürürlüğe girmiştir.

18 yaş altı öğrenciler için 5 yıl süreli ve emniyetleri için anne ve baba refakati şartı ile öğrenci pasaportu veriliyor. E-okul üzerinden öğrenci belgesi ve defter parası ödenerek pasaportu kolay ve ücretsiz bir şekilde temin edebilirler.

18 yaş üstü öğrencilere ise; 25 yaşına kadar kalan yılları süresince istedikleri zaman pasaportu alabilirler. Yalnız seyahat edebilirler. Alma sebebi akademik olmak zorunda değildir. Yani ister gezmeye isterseniz öğrenci değişim programlarıyla yurtdışında yeni yerler keşfedebilir, dilinizi geliştirebilirsiniz.

Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler:

·         Nüfus cüzdanınız; ehliyet veya öğrenci kimliğiniz bu gibi üst düzey devlet dairelerinde kullanılmaz, güvenli bulunmaz.

·         Biyometrik fotoğraf; yüzünüzün doğal net ve nötr halde olduğu bu fotoğraflar son yıllarda artan terör olaylarından dolayı uluslararası çoğu belgede kullanılmaktadır.

·         Varsa eski pasaport

·         Pasaport bedeli dekontu; Pasaport harcı değil 94 TL olan defter bedelinin ücretidir. Normalde pasaport alırken hem harç hem defter bedeli ödemeniz gerekir ama bu durumda öğrenciler sadece defter bedeli ödemektedirler.

Öğrenci pasaportu nasıl alınır konusunda detaylı bilgileri verdik. Bu bilgiler ile başvurunuzu yapabilir ve pasaportunuzu alabilirsiniz.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? Hangi Belgeler Gereklidir? (1 Yorum)

  1. teşekkürler elinize emeğinize sağlık. Pasaport işlemleri ile ilgili adam akıllı hiç makale yok.