Mutluluk Hormonu Veren Gıdalar Hangileridir

/ 15 Mart 2019 / / yorumsuz
Mutluluk Hormonu Veren Gıdalar Hangileridir

Mutluluk hormonu olan Serotenin, kişilerin yediği besinlere göre artış gösterebilmektedir. Bu hormon salgılandığı zaman kişilerin ruh hali birden olumlu yönde değişiklik gösterir. Serotenin hormonu eksikliğinde ise kişilerde halsizlik, uyku isteği gerçekleşecektir.

Mutluluk Veren Yiyecekler

Bu mutluluk hormonu tahıllarda çok fazla bulunmaktadır.  Özellikle B vitamini yönünden zengin olan tahıllarda daha çok mutluluk hormonu vardır.

Et

Somon balığı, ton balığı, sardalye gibi pek çok balık türünde de mutluluk hormonu mevcuttur. Triptofan için bu balık türleri oldukça uygundur.  Kümes hayvanları da serotenin üretimini arttırmaktadır.

Yemiş ve Tohumlar

Ceviz mutluluk hormonunu arttıran en önemli yemiş türüdür. Keten tohumu, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam, yer fıstığı gibi pek çok besin de mutluluk hormonunu arttırmaktadır.

Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin hepsi mutluluk hormonunu arttırmaktadır. Özellikle peynir insandaki serotenin çok fazla arttırmaktadır.

Meyveler

Meyvelerden ise en çok muz, kivi, ananas, mango gibi tropik meyvelerin tüketimi serotenin hormonunu arttırmaktadır.

Çikolata ve Tatlı Yiyecekler

En çok serotenin hormonu tatlı yiyeceklerde bulunmaktadır. Özellikle çikolata ile birden mutluluğunuzu iki ye katlayabilirsiniz. İnsanların depresyondayken çikolata tüketmelerinim bir sebebi de mutluluk hissi vermesidir.

Sebzeler

Mısır, brokoli, karnabahar, ıspanak gibi besinlerde serotenin vitaminin bakımından oldukça zengindir ve tüketiminden sonra kişilere mutluluk hissi vermektedir.

Daha mutlu hissetmek için bu tarz yiyecekleri tüketebilirsiniz, özellikle depresyonda olduğunu düşünenler çikolata tüketimi yapabilirler.