Mide Küçültme Ameliyatı ve Riskleri Nelerdir

/ 24 Mart 2019 / / yorumsuz
Mide Küçültme Ameliyatı ve Riskleri Nelerdir

Kısa süre içinde fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların başvurdukları yöntemlerin en başında mide küçültme ameliyatı gelmekte. Pek çok insan zahmetsiz bir ameliyat olduğunu düşünse de ameliyat sonrasındaki süreç oldukça zahmetlidir. Ameliyatın başarılı sayılması için ameliyat olan kişinin hayatının geri kalanında yediklerine son derece dikkat etmesi gerekiyor.

Tüp Mide

Ameliyat sırasında uygulanan işlem midenin yapısını ince uzun bir tüp haline getirmektir. Bu kapalı bir ameliyattır ve midenin büyük bir kısmının kesilip çıkarılmasıyla gerçekleşir. Bu ameliyattan sonra mide ince bir tüp haline geldiği için ameliyatlı mideler tüp mide olarak tanımlanır. Bu ameliyatın yapılmasındaki amaç gıda alımının kısıtlanmasıdır.

Tüp Mide Ameliyatının Sağlığa Faydaları

Aşırı kiloların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların başta şeker ve yüksek tansiyon olmak üzere pek çok rahatsızlığında gerileme görülmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Tekrar Kilo Alımı

İnsanlar sağlıklı olabilmek için mide küçültme ameliyatı olmaya karar verirler. Ancak ameliyat olmadan önce bu ameliyatla ilgili olarak yeterince bilgi sahibi olmaları ve ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini de göze almaları gerekmekte. Bu ameliyat son yılların en başarılı kilo verdirme uygulamasıdır. Ameliyat sonrasında kişilerin sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi ve diyetlerini buna göre düzenlemesi gerekir. Mide esnek bir yapıya sahiptir ve aşırı doldurulması halinde büyümesi, bu nedenle kilo alımının tekrar başlaması mümkündür.

Ameliyatın Riskleri

Bazı komplikasyonların çıkması söz konusu olsa da bu oran çok düşüktür. Risk binde 3 oranındadır. Mide küçültme ameliyatları ülkemizde başarıyla uygulanmaktadır.