Meyve Tüketerek Kilo Verilir mi?

/ 30 Haziran 2020 / / yorumsuz
Meyve Tüketerek Kilo Verilir mi?

Meyveler vitamin yönünden oldukça zenginlerdir. Fakat doğal besinler olabilirler kilo konusunda hedefiniz yağ azaltmaksa, meyvenin içinde barındırdığı şeker, buna engel olabilir. Tamamen tüketilmemesi mümkün değil elbette diyet yaparken meyve tüketimini dengeli olarak tüketmek gerekir.

Diyette Dikkat Edilecek Konular

  • Meyve seçiminde en iyi olan glisemik endeks değerlerine bakılması. Yani bir meyvenin glisemik endeksi ne kadar düşükse diyetinizde o kadar tüketebilirsiniz.
  • Glisemik endeksi düşük olan meyvelerin seviyesi 55 ve altıdır; spor sonrası dışında glisemik endeksi 70’i aşan meyveleri tüketebilirsiniz.
  • Glisemik endeksi düşük karbonhidratlar, kandaki glikoz ve insülin oranlarında küçük dalgalanmalara neden olurlar.

Zayıflatan Meyveler Nelerdir?

Birçok meyveler vücudun yağ yakmasını kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırmaya destek olurlar.

  • Kayısı bu meyveler grubunda yer alır. Düşük kalorili bir meyve olan kayısı lifli olması ile sindirim sistemini çalışmasına olanak sağlar. Bu özel yaz mevsimi meyvesi olan kayısı bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttan toksin atılmasını sağlar ve yaşlanmayı geciktirmeye destek olur.
  • Kiraz da zayıflamaya yardımcı olan meyvelerden biridir. Kirazın en önemli içeriği olan vücuttan ödem atılmasını sağlamasına destek olmasıdır. İdrar sökücü ve yağ yakıcı yararları olan kiraz, diyet yapanlarda tokluğu da sağlayarak kilo vermeyi daha kolay hale getirir.
  • Elmanın diyetisyenler tarafından çok sevilen bir meyve olması elbet de kilo konusunda yararları çok olduğundan ötürüdür. Özellikle yeşil elma, daha az şeker içerdiği için diyet yapan kişilerde çoğunlukla kullanılır. Elmanın da yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı olması diyet programlarında tercih edilir.
  • Yaban mersini lif bakımından zengin oluşu ile sindirimi hızlandırmasına yardımcı olur. Fazla oranlarda antioksidan içererek kanser hastalığı dahi olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı bağışıklık sağlamaya yardımcı olur.

Akşam Meyve Yenir mi?

Birçok diyetisyen akşam saatlerinde meyve tüketilmesini tavsiye etmiyor. Çünkü meyvelerin içindeki şeker gece uyku esnasında yağa dönüşüyor ve bu da vücudun yağlanmasına sebep oluyor. Ancak genel olarak sağlıklı bir beslenme için uyuma saatinden 3-4 saat önce yemenin kesilmesi gerekiyor.