Metaverse Nedir?

/ 17 Temmuz 2022 / / yorumsuz
Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir? Sorusu sosyal medya kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Metaverse kavramı süper evren veya sanal evren, insanların herhangi bir fiziksel çaba harcamadan artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla tamamen ruhsal olarak hissettikleri algısal evren olarak bilinir. Bu evren, bilgisayarlar, Android cihazlar ve 3D cihazlar aracılığıyla insan algısını yapay  fiziksel ortama getirebilir. Bugün dünyanın en büyük Metaverse yatırımcılarından biri, sanal gerçeklik şirketi Oculus’u 2 milyar dolara satın alan Facebook kurucusudur. Aslında Facebook kurucusu bu alanda Microsoft gibi büyük yazılım şirketleriyle işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. Ek olarak, Roblox gibi oyun platformları bu alanda Ar-Ge’ye önemli ölçüde yatırım yapıyor.

Metaverse kavramı ilk olarak 1992’de Neal Stephenson tarafından yayınlanan bilimkurgu romanı Snow Crash’de kurgusal bir dünyayı tanımlamıştır. Bu kavram özellikle Facebook’un konuya olan ilgisi ile daha da yerleşmiştir. Facebook, doğası gereği, milyonlarca insanın meta verilerine sahip olan devasa bir veri ambarına sahiptir. Bu, yapay zekâya dayalı yapay bir dünyanın insanın kişisel sınırlarını tehdit edeceği endişelerini artırdı. Metaverse içeriğinde sanal kamuya ait bir alan yaratmayı vaat ediyor. Kamusal alandaki bu sanal para birimleri, bugünün kripto para piyasasında zaten işlem görmektedir.

Metaverse Nedir? Ne Zaman Açılacak?

Metaverse konsepti, başlangıcından bu yana kamusal alanları sanal dünyaya entegre etmeyi amaçlıyor. Bu kavramın en önemli görevi, insanların günlük hayatlarının büyük bir kısmını fiziksel eforlarını azaltarak bu sanal evren üzerinden geçirebilmeleridir.

Metaverse Ne Zaman Kapılarını Açacak?

Metaverse Nedir? Sorusunda soru kökünün Metaverse ile başlamasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, hayatımıza birkaç atılım girdi. Bunlardan biri de Microsoft’un kısa süre önce piyasaya sürdüğü Teams video konferans uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kişiler kendi belirledikleri avatar ile 3D konferanslara katılabilirler.

Metaverse katılanlardan biri de Microsoft ile ilişkilendirilen Xbox oyun konsolu markasıdır. Yakın zamanda 20. yılını kutlayan Xbox, geçmişini yansıtan bir sergiyle kullanıcılara Metaverse deneyimini yaşattı. Ziyaretçiler, 3 boyutlu olarak katıldıkları bu sanal evrende sergiyi gezebilirler.

Yeni Metaverse Dünyasının İlk Şehri Nerede Olacak?

Metaverse , yetkililerin geleceğin yeni oyun alanı ve sosyal medyası olması için planladığı bir fikir olmakla birlikte teknoloji devlerinin sanal evrenler hakkında bu kadar çok konuşmasıyla bu durum neredeyse kesin gibi görünüyor. Yaşadığımız evrenin bir kopyası olmak isteyen bu projenin ilk şehri nerede olacak sorusu oldukça ilgi görüyor. Bu sorunun cevabı geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı! Güney Kore’nin başkenti Seul, Metaverse katılacağını ve yeni Metaverse dünyasında ilk şehir olacağını duyurdu. Seul yerel yönetim yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, bölge sakinleri sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak sergileri ve müzeleri ziyaret edebilecek. Ayrıca bu proje sayesinde kent sakinleri uzayda birbirleriyle iletişim kurabilecekler.

Metaverse Nedir? Gelecekte İnternetin Yerini Alacak

Sorusunun içeriğinde yer alan Metaverse Dünya çapında Uzman olan uzun vadede internetin yerini alabileceğini beyan ediyor. Facebook ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin bu alana odaklanması, kullanıcıların kafasında aynı soruyu gündeme getirdi: Metaverse gelecekte internetin yerini alacak mı?

Hatırladığımız gibi, geçtiğimiz günlerde bir oyun şirketinin düzenlediği sanal konsere 12 milyondan fazla kişi katıldı. Bunun ardından bir çok marka sanal fuar sözleşmeleri imzaladı. Tüm bunlar Metaverse gelecekte büyük bir paya sahip olacağını gösteriyor.