Limonla Dudak Nemlendiricisi Nasıl Yapılır?

/ 29 Haziran 2020 / / yorumsuz
Limonla Dudak Nemlendiricisi Nasıl Yapılır?

Yaz ve kış sıcaklık soğuk hava ile birlikte tüm cildimizde olduğu gibi dudaklarımızda da kuruma ve çatlama durumları yaşanır. Bu açıdan da çoğumuz dudaklarımızı doğal bir nemlendirici ile yumuşatmak yerine başka çarelere başvurmayı tercih ederiz. Dudaklar bu şekilde daha çok zarar görmesine engel olmasına neden oluruz. Fakat bunlara hiç gerek yok. Evde limon ile hazırlayabileceğiniz birçok dudak nemlendirici tarifler paylaşacağız. Ayrıca da içine limon ekleyerek bu tarifler ile birlikte dudağınızdaki renklerin değiştiğini fark edeceksiniz. Siz de evlerinizde boş zamanınızda bunları deneyerek dudaklarınızı soğuk hava yara olmuş hasar görmüş dudaklarınızda deneyebilirsiniz.

Limonun Dudaklar Üstündeki Faydaları

  • Limon beyazlatması sebebi ile birlikte dudak renginizi olduğu rengine çevirmeye yardımcı olur.
  • Kuru ve çatlamış dudaklarınızı hasar görmüş olan dudaklarınıza karşı tedavi eder.
  • Dudağınızda olan ölü hücreleri ve kirleri doğal yollardan temizlemeye destek olur.
  • Melamin üretimini azaltmaya destek olur.
  • Cildi nemlendirerek olumsuz etkenlere karşı savaşır.
  • Asit yapısı özelliği ile çeşitli bakterileri öldürmeye destek olur.

Limon Şeker Karışımı: Limon ve şeker herkesin evinde bulunan hazırlayacağınız bu peeling dudaklarınızdaki ölü hücreleri atarak taze dudakları eski yumuşak hale getirmeye destek olur. İlk olarak bir limonu ikiye kesin ve üzerine toz şeker dökün. Ardından 1/2 dakika olacak şekilde yumuşak şekilde dudaklara masaj yapın. Daha sonra da 15 dakika bekletin ve su ile yıkayınız. Bu işlemi haftada 3 kez dudaklara uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı Limon Karışımı: Badem yağının oldukça faydalı yağlar arsında yer alır. Ayrıca da nemlendirici etkileri çok uzun yıllardır da tercih edilmekte. Siz de çatlayan dudaklarınızı badem yağını tercih ederek dudaklarınızı yumuşak hale getirebilirsiniz. Bunun için dengeli olacak şekilde limon suyu ile badem yağını karıştırın. Ardından 3 dakika boyunca yumuşak şekilde masaj yapın ve 40 dakika kadar dudaklarınızda bekletip su ile yıkayınız. Bu karışımı haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal Limon Karışımı: Bu tarif  için 2 tatlı kaşığı limon suyu ile 1 çay kaşığı toz zerdeçalı ekleyerek karıştırın ve dudaklarınızın üzerine sürün. Yaklaşık 20 dakika kadar sonra su ile durulayın.