Laktozsuz Süt ile Normal Süt Arasındaki Fark

/ 20 Haziran 2020 / / yorumsuz
Laktozsuz Süt ile Normal Süt Arasındaki Fark

Laktoz, sütte doğal olarak bulunan bir şekerdir. Bazı kişilerin vücudunun laktoz enzimini yetersiz gerçekleştirmesi nedeni ile sütte bulunan laktozu sindirmekte zorlanırlar. Bu sebeple de midede şişkinlik, gaz veya ishal gibi sindirim sorunları ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme açısından sütün laktozsuz olması şarttır. Aynı zamanda bazı diyet zamanların da özellikle laktozsuz süt içilmesi gerekirken, bazı kişilerde buna ihtiyaç olmaz. Bunun yanı sıra mide sorunları ve ciddi rahatsızlığı olanlarda da süt tüketimi kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Laktozsuz Süt

Laktozsuz süt, laktoz dayanıksızlığı olan insanlar da süt tüketildiği durumlarda ortaya çıkan sindirim sorununun daha hızlı olması amacıyla oluşturulan bir süt çeşidi olarak üretilmektedir. Laktozsuz süte doğal laktoz enzimi katılarak paketleme sırasında laktoz parçalanmaktadır. Bu nedenle de süt, sahip olduğu besin ve vitaminlerinden herhangi birini atmadan sindirimi daha kolay olan bir galaktoz ve glikoza çevirebilmektedir. Bu açıdan da ishal, mide bulantısı, gaz, şişkinlik veya bunun gibi çeşitli sindirim sistemi sorunları engellenmektedir.

Laktozsuz Süt ile Normal Süt Arasındaki Fark

Laktozsuz süt ile normal süt arasında bazı farklar vardır. Bu farklar, sağlıklı beslenme zamanlarında laktozsuz sütün normal süte göre daha yararlı olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Laktozsuz süt ile normal süt arasındaki farkın en önemli olanı, laktozsuz sütün tadının biraz daha tatlı olmasıdır. Laktozsuz sütün daha tatlı olmasının sebebi süt şekerinin glikoz ve galaktoza ayrıştırılmış olmasından kaynaklıdır. Laktozun paketlenme esnasında parçalanması sebebi ile de ortaya çıkan glikoz ve galaktozun tatlılık miktarı, laktoza göre neredeyse 4 kat daha fazladır.

Kimler Laktozsuz Süt Kullanmalı

Laktozsuz süt, sağlıklı beslenmeye değer gösteren veya çeşitli mide ve sindirim sistemi sorunları yaşayan kişiler için tüketilmesi gereken besinler grubudur. Uzmanlar, süt içtikten sonra midesinde bulantı hisseden, şişkinlik ve aşırı gaz sorunu yaşayan, ishal ya da hazımsızlık gibi sıkıntılar ile karşı karşıya kalanlar için laktozsuz süt tüketimini tercih etmeliler. Bu sebeple de içeriğinde laktoz bulunan süt içildiğinde midenin laktozu ayrıştırmamasının engelleyerek, laktozlu süt ile midenin yerine getiremediği bu görev hazır bir vaziyette vücuda sunulmaktadır.