Kuru Kayısının Vücuda Olan Faydaları

/ 28 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Kuru Kayısının Vücuda Olan Faydaları

Kuru kayısı oldukça faydalı olan. Özellikle de metabolizma çalıştırma konunda pek çok etkisi olan ve diğer pek çok yararı vardır. Kuru kayısı içerisindeki liflerden ötürü de sahip olunan kayısının hem yaşı hem de kurusu şifa olarak bilinir. Yaz meyvesi olan kayısının kurutulmuş hali kışın buzluklarda saklanarak da tüketilebiliyor. Sağlıklı ağız ve dişlerden parlak bir cilde kadar tüm vücut için faydalı olan bir besin olan kuru kayısının faydalarından bahsedeceğiz.

Kuru kayısı kilo verirken tatlı ihtiyacını da karşılayarak da kaloriyle geçiştirmek isteyenler için harika bir aperatif atıştırmalıktır. 100 gram kurutulmuş kayısı ortalama 250 kalori almış olursunuz. Kuru kayısıyı sadece yazın değil, yılın dört mevsimi olarak tüketebilirsiniz ve uzmanlar tarafından düzenli tüketilmesi önerilen kuru kayısı, yararları ile de faydaları çoktur.

Kuru kayısının faydaları neler?

Kuru kayısının başlıca yararları arasında bir çok kişinin sorunu olan bağırsak problemlerine de iyi gelmesi var.

Fazla olarak oranda lif içeren kuru kayısı uzun süre tokluk hissi verir ve diyet yaparken tok kalmaya yardımcı olur. Düşük kalorisi ile kilo aldırmaz ve diyet yaparken düzenli bir şekilde tüketilirse kilo vermeyi hızlandırır.

  • A vitamini fazla oranda içeren kuru kayısı, görme, üreme ve sağlıklı bir cilt yönünden faydalıdır.
  • Kayısı yüksek potasyum içeriği sebebi ile de kalp koruyucu etkileri vardır. Kalp atış hızının düzenlenmesine destek olur. İçeriğindeki potasyum kalp kaslarını beslemeye yardımcı olur.
  • Kayısı cildi nemlendirir, korur ve pürüzsüzleştirme de destek olur. Bu sebeple de kayısı kayığı tercih edilir.
  • Kan şekerini aniden arttırmayan kuru kayısının anne sütünü artırdığı da belirtilmiştir.
  • Beta-karoten bakımından bol olan kayısı bağışıklığı artırır ve soğuk algınlığı ve grip gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Araştırmalara göre, kayısılar karaciğer rahatsızlıklarına da karşı koruyabilir ve karaciğer yağlanması ağrılarına karşı hafifletebilir.