Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

/ 28 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısı, kişiyi oldukça fazla yoran ve günlük hayatına devam etmesine olanak sağlamayan ağrılardandır. Çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de olan bu sorunlar bu şikâyette, zonklama, yanma, batma gibi farklı ağrı türleri de olabilir. Kulağın ağrıdığı bölge ve diğer gözlenen belirtilere bağlı olarak farklı sağlık problemleri sonucunda meydana gelebilir.

Kulak Ağrısının Nedenleri

Kulak ağrılarının başlıca nedeni ise enfeksiyonlardır. Kulağın farklı bölümlerinde oluşan enfeksiyonlara, farklı olarak eşlik edebilir. Örnek verecek olursak iç kulak enfeksiyonunda, kulak ağrısına bağlı olarak da mide bulantısı, baş dönmesi veya kusma olurken de dış kulak enfeksiyonlarında kulak kepçesinde ya da yolunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı da olabilir. Orta kulak enfeksiyonlarında ise zaman zaman ateş ya da kulakta doluluk hissi de yaşanmaktadır.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Özellikle çocuklarda fark edilen kulak ağrılarının en sık olan sebebi ise orta kulak enfeksiyonlarıdır. Soğuk algınlığından sonra, çocukların aile hekimlerine getirilmesinin en yaygın ikinci sebebi ise orta kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak enfeksiyonları tıp dilinde otitis media olarak verilir. Yapılan bir araştırmaya göre 3 yaşından küçük çocukların %30’u her yıl otitis media sebebi ile de doktora götürülür. Hatta, 3 yaşına varıncaya kadar çocukların %80 ile %90’ı akut otitis media olmuştur. Orta kulak enfeksiyonu, 6-15 ay arasında sıklıkla olurken 5 yaş sonrasında görülme sıklığında ciddi bir seviyede azalma görülür. Yuva ve kreşlere giden çocuklar daha fazla risk altındadır. Orta kulak enfeksiyonu çocuklar kadar olmasa da, yetişkinlerde olabilir.

Kulak Ağrısının Sebepleri

Kulak kiri birikmesi: Kulak kiri normal olarak, kulakta salgılanan fizyolojik bir salgıdır. Bu açıdan da salgı aşırı salgılandığında ya da yanlış temizlendiğinde, birikme yapıp sertleşerek kulak yolunu tıkar. Bu durum kulak ağrısına sebep olabilmektedir. Gliserin damlatılarak kulak yolu temizlenebilir. Kulak temizlenmesi için kesinlikle kulak çubuğu ya da sivri, delici maddeler kullanılmaması gerekmektedir.