Kronik Yorgunluğun 5 Belirtisi Nelerdir?

/ 8 Ekim 2019 / / yorumsuz
Kronik Yorgunluğun 5 Belirtisi Nelerdir?

 Kronik yorgunluk sendromu, dinlenseniz dahi geçmeyen ve yeterli uykuyu almanıza rağmen aşırı derecede zihinsel ve fiziksel olarak yorgun hissetme durumudur. Bu sendromun daha kötü yanı ise, fiziksel aktiviteler yaptığınız zaman hissetiğiniz yorgunluğun daha da şiddetlenmesidir. Bu sendroma neyin sebep olduğu hala daha belli değildir. Ancak bazı belirtiler sayesinde kronik yorgunluk sendromu teşhis edilebilmektedir. Genellikle başka hastalıklarla karıştırılan bu durum genetik, yaş, ırk farketmeksizin ortaya çıkabilir.

 Kronik Yorgunluk Belirtileri Nelerdir?

 1. Aşırı Yorgunluk Hissi

 Kronik yorgunluk sendromunun en bilinen belirtisi, hiçbir fiziksel aktiviteyle uğraşmasanız bile kendinizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak aşırı derecede yorgun hissetmenizdir. Bu durum da günlük hayatınıza yapmanız gereken aktiviteleri yerine getirmenizi zorlayacaktır.

2. Uyku Problemleri

 Bu sendrom nedeniyle kendinizi çok yorgun hissetseniz de, gece boyunca uyku sorunu ile başbaşa kalabilirsiniz. Bu da kronik yorgunluk sendromunun diğer belirtilerinden biridir. Ayrıca uyusanız bile, uyandığınızda hiç uyumamış ve dinlenmemiş gibi hissedebilirsiniz.

3. Sosyal İzolasyon

 Kronik yorgunluk söz konusu ise, ailenizle ya da arkadaşlarınızla yapacağınız aktiviteler size zor gelmeye başlayacaktır. Bu aktiviteleri erteleme isteği, hatta tamamen iptal etme durumları söz konusu olabilir. Bu da insanlardan kaçmanıza ve depresyona yol açacaktır.

4. Konsantrasyon Sorunu

 Kronik yorgunluk ile gelen yorulma hissi fiziksel olduğu kadar, zihinsel açıdan da etkisini gösterir. Bu nedenle unutkan ve dalgın bir ruh haline bürünebilirsiniz. Yapacağınız aktivitelerde ise; konsantrasyon sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

5. Tekrar Eden Ağrılar

 Bu yorgunluk sendromunun bir diğer belirtisi de, vücudunuzun bazı bölgelerinde tekrarlayan ağrılardır. O ağrıları şu şekilde sıralayabiliriz;

– Baş ağrısı

 – Boğaz ağrısı

 – Kas ağrısı

 – Eklem ağrısı