Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir?

/ 15 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir?

 Temel olarak kredi notunuzu yükseltmek için bazı metodlar bulunur. Bankalardan alınan veriler ile kredi notlarını hesaplayan tek kurum Kredi Kayıt Bürosu, bizleri aydınlatacak fikirleri paylaşmıştır. Bizde bunu sizler için paylaşacağız.

 1. Ödemelerinizi Düzenli Olarak Yapın

 Her ne kadar sizin çok çok basit bir olay gibi gelse de, kredi notunu yükseltmenin en temel yolu düzenli ödemelerden geçmektedir. Aynı şekilde Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi olarak açıkladığı bürolara göre düzenli ödeme yapmanın kredi puanına 5’lik bir etki yaptığı açıklanmıştır.

 Burada bir konuya da parmak basmak gerekiyor. Çoğu kişi, asgari ödeme yapmış olsa da toplam borcunun ödemediğinde kredi notunun da düşeceği düşünülmektedir. Sadece asgari ödeme yapmak kredi notunu düşürmüyor, aksine hiç borç ödememek yerine asgarisini bile ödemek kredi notuna olumlu bir şekilde etkilediği söylemektedir.

 2.Kredi Ürünlerine Ait Borçlarını Azaltmaya Çalışın

 İhtiyaç, konut kredisi, kredi kartı ya da mevduat hesabınıza bağlı tüm krediler ek hesapların her biri de birer kredi ürünü olarak sayılır. Bu ürünlere olan tüm borçlarda kredi notunu olumlu veya olumsuz bir şekilde etkiler.

 Birçok kişi kısa bir sürede kredi notunu çok daha hızlı olarak yükseltmek ister. Bu yönde size biraz daha etkisi olacak yöntem kredi borçlarınızı azaltmak olacaktır.

 Kredi Kayıt Bürosu resmi olarak verdiği bilgilerde, mevcut borçların en az istikrarlı ödeme kadar bir etkiye sahip olduğunu açıklamıştır.

 3. Yeni Bir Kredi Olayından Sonra Biraz Bekleyin

 Yeni bir ihtiyaç kredisi veya kredi kartı almış olabilirsiniz. Bu sizin için yeni bir kredili ürün açılışının olduğu anlamına gelmekte. Bu durum kredi notunu ne anlamda etkiler?

 Yeni kredili ürün açılışlarında, kişilerin risk oranı artacağından kredi notu genelde düşmektedir. Bu esnada dikkat etmeniz gerek iki adet durum mevcuttur. Bunlar:

 İlkinde örnek verecek olursak birey için ilk kez kredi ürünü açılmış olabilir ve ödeme konusunda nasıl bir performans göstereceği bilinmediğinden, hem de borçluluk oranı daha da artacağından kredi notu düşecektir.

 İkinci örneğimizde ise kişi kendi kredi ürülerini kullanıyor ve ödeme performansı da bilineceğinden yine de borç alacağı için her durumda kredi notunda düşüş meydana gelecektir.

 İster ilk kez kredi kullanıyor olun, isterseniz de ödeme performansınız düzenli olsun. Eğer kredi çekiyorsanız risk oranınız artacağından ötürü, kredi notunuz da büyük ihtimalle düşecektir.

Yukarıdaki yazımız ile kredi notunuzu yükseltebilir ve kredi alma oranınızı da bi o kadar arttırabilirsiniz.