Kredi Kartı Limit Artırma Nasıl Yapılır?

/ 15 Ağustos 2019 / 13 / yorumsuz
Kredi Kartı Limit Artırma Nasıl Yapılır?

 Tüketiciler için büyük bir soru olan kredi kartı limit artırma işlemi nasıl olur? sorusunu sizle için açıkladık.

 Kredi kartları belirli limitlerle kullanılabilir.Kredi kartı limitleri, ilk başvuru yaptığınız esnada üzerinizdeki mal bilgileri, gelir durumu gibi çeşitli birkaç duruma göre belirlenir.Zaman içinde ödemelerinizi düzenli ve aksatmadan yaparsanız bankalar, siz istemeden bile limitinizi artırma teklifinde bulunabilirler. Tüketicilerde bankaların koymuş olduğu politikaları düzenli olarak karşıladığı takdirde limit artırma talebinde bulunabilirler. Eğer bankanın size sunduğu bir limit artırma talebi varsa, kullanıcı için daha faydalı olacaktır. Diğer türlü banka sizi tekrardan gelir durumunuz, geçmişteki ödemeleriniz gibi çeşitli durumları inceleyerek limit yükseltme talebinizi onaylayabilir veya reddedebilir.

 Kredi Kartı Limitini Belirleme

 Kredi kartı limitinin artırılması için tüketicilerin bilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Bunları kısaca belirtecek olursak, BDDK tarafından yapılan güncellemeler ile beraber yüksek borçlanmalara engel olunmaya çalışılmaktadır. Bunlara uymak zorunda kalan bankalar da kredi kartı limitlerini artırmak için yapılan talepleri değerlendirmede BDDK tarafından belirlenmiş olan kriterlere uyma mecburiyetindedirler. Kredi kartı borcu aylık olarak bir kişinin gelirinin dört katından fazla olamaz. Kredi kartınız bu limitte ise gelirinizi artırarak limiti de yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartı limitini yükseltme başvurularında kredi notu da sorgulanmalıdır. Bu nedenle kredi notunuz yüksekse kredi limitinizi artırmanız da kolaylaşır.

 Kredi Kartı Limit Artırma Nasıl Yapılır?

 Kredi kartı limit artırma talebi, bankaların koymuş olduğu bazı politalar çerçevesinde yapılmaktadır. Her bankanın kendine özel bazı uygumaları mevcuttur. Kredi kartı limit artırma talebi için internet şubesi üzerinden, sms ile veya mobil uygulama üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. En kullanılan yollardan birisi ise size en yakın şubeye giderek müşteri temsilcisine kart limitinizi yükseltmek istediğinizi söylemektir. Her bankada olmasa da bazı bankalar, atm üzerinden de limit yükseltme talebine izin verir. İsterseniz bankadan düzenli olarak kredi kartınızın limitinin artması için talepte bulunabilirsiniz. Böylece kredi kartı limitiniz, sizin talep etmenize gerek kalmadan otomatik olarak artar. Limitinizin artması içinde ödemelerinizi gününde ve düzenli olarak yapmalısınız.