Kozmetik Ürünleri Saklama Yolları

/ 28 Haziran 2020 / / yorumsuz
Kozmetik Ürünleri Saklama Yolları

Makyaj malzemesi satın alırken gıda ürünlerine vermiş olduğunuz titizliği aynı şekilde davranmalı uzun süreden beri duran ürünleri almamaya özen gösterin.  Kozmetik ürünün bozulduğunu kokusundan, kıvamından ve renginden kolayca fark edebilirsiniz.

Kapaklarını Sıkıca Kapatın Ve Serin Bir Yerde Saklayın

Makyaj malzemelerinin içinde bazı kimyasallar barındırdıkları için saklama yollarına özellikle dikkat edilmesi şart. Çünkü kozmetik ürünlerin bozulduğunu fark etmemek, bozulan kimyasalların doğrudan yüzümüze uygulanması cilt sorunlarına neden olabiliyor ve bu durum da cilt alerjilerine sebep olabilir.

Kullanmış olduğunuz yüz nemlendiricisinden fondöteninizin içine birkaç damla ekleyerek hem daha uzun zamanlar kullanabilir hem de daha doğal bir fondöten uygulamış olursunuz. Uzmanlar, fondötenin buzdolabında saklanmasını tavsiye etmiyor. Çünkü buzdolabında kalan fondöten sertleşmesine ve kurumasına yüzünüze süremeyeceğiniz bir durum haline geliyor.  Fondöteni uyguladıktan sonra kapadığını sıkıca kapadıktan sonra kuru, karanlık ve oda sıcaklığında bir ortamda muhafaza etmeniz tavsiye edilir. Kaliteli bir fondöten, paketi açıldıktan sonra 1 yıl kadar rahatça kullanabilirsiniz. Fondötenin bozulup bozulmadığını anlamak için ise renginin aynı olmasına kullanırken topak topak olur mu ve kokusunda herhangi bir koku olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Ruj

Rujun uzun süre zaman saklanması için oda sıcaklığında olması gerekiyor. Çok sıcak rujun erimesine neden olurken, aşırı soğuk da sertleşip sürülemez hale gelmesine sebep oluyor. Bu açıdan da oda sıcaklığında, kuru ve karanlık bir odada rujunuzun uzun ömürlü olmasına yardımcı olabilirsiniz. Şayet rujunuz bitmek üzere ve süremiyorsanız bir kürdan yardımı ile son zerresine kadar kullanabilirsiniz.

Maskara

Daha çok kullandığınız makyaj malzemelerin başında gelen maskaralar maddi olarak belki de en çok zorlayan ürünler arasında olabilir. Maskaranızın sonuna geldiğinizi fark ettiğiniz de ve çaresiz kalıyorsanız eczaneden satın alacağınız suni göz yaşı damlası damlatarak bir süre de daha kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Ayrıca maskaranızı çok daha uzun zaman süre kullanabilmek için fırçasını içinden çıkardığınızda maskaranızın ağzını parmağınız ile kapatarak hava almasını engellemeniz bu sayede daha uzun süre kullanabilecek bir maskara uygulamış olacaksınız.