Kolanın Yan Etkileri ve Kola Kilo Aldırır mı?

/ 17 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Kolanın Yan Etkileri ve Kola Kilo Aldırır mı?

Uzmanlar şekerin insan sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu sürekli olarak açıklamaktalar. Bu açıdan da gün boyunca aldığımız şeker alımına dikkat ederek çayımızı veya kahvemizi şekersiz tüketiyor, tatlı yememeye özen göstermeliyiz. Ancak tüm bunlara rağmen dikkat etmekten kaçtığımız bir konu ise asitli içecekleri çok fazla içiyor olmamızdır.

Asitli içeceklerin en çok talep gören çeşidi koladır. Kola tüketimi dünya sıralamasında 20. sırada bulunan ülkemizde kola fazlaca tüketilen içeceklerden birisidir. Gün içerisinde, özellikle yemeklerde 2-3 bardak mutlaka tüketiliyor.

Kola İçerken Ne kadar Şeker Almış Oluruz?

1 kutu kolada 140 kalori bulunur. Bu da yaklaşık 10 çay kaşığı şekere denk gelir. 1 ay boyunca her gün 1 kutu kola içtiğinizi varsayarsak toplamda 4200 kalori almış olursunuz. Bu da 292 çay kaşığı şeker almak demektir. Bu açıdan da 1 sene için düşünürseniz toplam 50,400 kalori alırsınız. Bu da yılda 6 buçuk kilo yağı sırf koladan almış olursunuz.

Şayet kola içmeyi aşırı içme haline getirdiyseniz zararları sizin için oldukça fazla bunu bilin.  Sağlık uzmanları, şekerli içeceklerin aşırı alınmasının kilo ve insülin direnci ve diyabet hastalıklarını tetiklediğini belirtmiştir. Doktorlar, sağlığımızı iyileştirmek için şekerli ve asitli içecekleri diyetimizde asla tüketmememiz gerektiğini ifade etmişlerdir. Bunu yaparak, daha iyi bir uyku kalitesi ve diş sağlığına kavuşmak, ayrıca tip 2 diyabetin ve obezite riskinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kolanın İnsan Vücuduna Zararları Nelerdir?

Tüm şekerli içeceklerde olduğu gibi kolada da obezite, tip 2 diyabet ve diş çürütmesi gibi rahatsızlar olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, insanların yaklaşık yarısı bir günde şekerli içecekleri almakta ve bu içecekler en çok gençler ve genç yetişkinler grubunda daha çok tüketilmektedir.

Tek bir kutu kolada yaklaşık 10 çay kaşığı şeker vardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günde en fazla 6 çay kaşığı şeker tüketilmesini sağlık açısından daha iyi olacağını belirtmiştir. yani günde sadece bir kola içmek, bu kuralları alt üst edebilir. Bu sebeple de şekerli içeceklerin alımı sağlık durumunu da etkilemektedir. Kola içerisindeki asit sebebi ile mide rahatsızlıklarını da zarar verebilir. Özellikle ülser ve gastrit rahatsızlıklarına sahip insanlar kola içmemeye özen göstermeliler.

Yüksek oranda kafein nedeni ile de kolanın pek çok zararlı etkileri vardır. Tüketimden 15-60 dakika sonra kafeinin mide ve ince bağırsak tarafından kan dolaşımına emilmeye başlaması damar daralması ve kalp rahatsızlıklarına neden olur. Peki, kolayı içtikten sonra vücudunuza tam olarak ne oluyor?

  • İlk 10 dakikada 10 çay kaşığı şeker dolaşım sisteminize almış oluruz. Normalde bu kadar şeker insanın kusması için yeterli olurken fosforik asit ile buna engel olur.
  • İlk 20 dakika içinde kan şekeriniz artmaya başlar. Bu da insülin artışına sebep olur. Karaciğeriniz bu hormonun salgılanması ile şekeri yağa çevirerek kilo alımını kolaylaştırır.
  • İlk 40 dakika kafein emilimi tamamen olur. Kafein sebebi ile de sinir sisteminiz etkilenir ve göz bebekleriniz büyür. Artan kan basıncı ile karaciğer kan akışınıza daga çok şeker almış olursunuz.
  • İlk 45 dakikada vücudunuz dopamin üreterek beynin keyif merkezini uyandırmış olursunuz.
  • 60 dakika sonra aşırı miktarda şeker alımı ile üriner kalsiyum boşaltımı yükselir. Bu da vücutta şeker yıkımını başlatır. Şeker o kadar hızlı bir şekilde emilip yakılır ki vücutta bir çökme ve yorgunluk durumu başlar.