Kıvırcık Saçlar Nasıl Daha Hızlı Uzar?

/ 11 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Kıvırcık Saçlar Nasıl Daha Hızlı Uzar?

Kıvırcık saçların daha yavaş uzadığına dair yanlış bilgiler yer almakta halk arasında fakat bunun sebebi kıvırcık saçların daha yavaş uzaması ya da buklelerin kıvrılıp toplanarak uzamayı fark edilemez kılması değil, çoğunlukla yanlış bakım yapılmasından dolayı yapılan hatalar sebebi ile olmaktadır.

Kıvırcık ile düz saçlar arasındaki fark, kıvırcık saçın doğal yapısı gereği kuru yapı da olmasıdır. Kıvırcık saçta, kafa derisinin doğal yağları buklelerin birbirine takılması ile düz saçlardaki gibi aşağı doğru yayılarak saç tellerini besleyemez. Bu açıdan da kıvırcık saçlar genellikle kurudur. Kuru saç telleri çok oranlarda yıpranma olur, uçları kırılır ve kopar. Nemsiz kalan kıvırcık saçlar işte bu sebeple aslında kökten uzamalarına rağmen sanki hiç uzamıyormuş gibi size geliyor.

Kıvırcık Saç Nasıl Uzatılır

Uzatma kararı alan kıvırcık saçlıların aslında kuralı, saçlarını her zaman nemli tutmak için bir şeyler yapmalarıdır. Yani saçlar asla nemsiz kalmamalıdır. Şayet saçlarınızın boy ve uçları kuruysa, köklerine istediğiniz kadar yağ sürüp bakım yapın, yine de saçlarınız uçlardan kopacak ve uzamayacakmış gibi yine size gelir.

Bu sebeple de kıvırcık saçı uzatmak için bakım gerekiyor: Saçı daha hızlı uzatmak için kökleri beslerken, saç tellerinin kırılıp kopmasını engellemek için de onları belirli oranlarda nemli tutmak gerekiyor.

Kıvırcık Saçlar İçin Şampuan Önerileri

Saçlarınızı uzatma kararı aldıysanız, kullandığınız şampuanın kıvırcık saçlara uygunluğuna bakmalısınız. Özellikle bu tür şampuanlar saçların nem ve yağ dengesini sağlayarak kurumaya engel olurlar. Kıvırcık saçlı kişiler sadece saç uzatma sürecinde değil, her zaman nemlendirici şampuan tercih etmelidir. Sülfat içeren şampuanlar kıvırcık saçların uzun kurumasına neden olurlar. Temiz içerikli şampuanlar kıvırcık saçlarda nemi koruyarak hem uzamaya yardımcı olurlar hem de uzun vadede saçı daha canlı ve dolgun görünmesine yardımcı olurlar.

Şampuan Kullanımı Hakkında

Kıvırcık saçlıların yaptığı hata, her yıkamada fazla oranlarda miktarda şampuan kullanmaktır. Saçı her yıkamada iki kere şampuanlamak düz saçlarda belki sorun olamayabilir fakat kıvırcık saçlılarda kıvırcık saçlılar için durum aynı değildir. Kıvırcık saçlılar için İki kere şampuanlamak, tertemiz bir saçlar olduğunu düşündürebilir fakat, aslında kuruyan ve kopmaya yatkın kıvırcık saçlar olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu konuda daha çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca Sağlıklı kıvırcık saçlar için bir kere şampuanlama yapmanız yeterli olacaktır. Fazla şampuan kullanmayınız.

Saç Kremi Kullanın

Haftada bir kez yogan olarak bulunan nemlendirici özellikli bir maske tercih ederek uygulayabilirsiniz. Bu maskenin illaki pahalı bir ürün olması gerekmiyor; yumurta, zeytinyağı ve bal içerikli ev yapımı bir karışım da aynı görevi görecektir. Banyodan sonra saçlarınızın özellikle uç kısımlarını Hindistan cevizi veya badem yağı gibi nemlendirici yağlarla 10-15 dakika bekleterek maske görevi yaparak saçlarının neme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu yağlar, nemi saç teline hapsederek kurumasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Düzleştiriciye Ve Yüksek Isıdaki Föne Hayır diyin

Aşırı ısı, saçın protein yapısını değiştirerek güçsüzleşmesine ve kırılmaya neden olarak kurumasına neden olmasına yol açar. Kıvırcık saçlı kişilerin, özellikle uzatma döneminde düzleştirici ve yüksek ısıdaki fön kullanımını bir süre uzak durması gerekir. Isı ile aranıza mesafe koyduğunuzda, saçlarınızın çok daha hızlı uzadığını göreceksiniz.

Saç kurutma makinesi da aynı zamanda zarar verir. Saçlarınızın kendi kendine kurumasını bekleyecek kadar vaktiniz yoksa veya hava soğuksa, ısıdan koruyucu ürünler tercih edebilirsiniz.  Bu ürünlere rağmen, saç kurutma makinesini en sıcak ayarda çalıştırmaktan her zaman kaçının.