Kitap Okumanın En İyi 3 Faydası

/ 28 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Kitap Okumanın En İyi 3 Faydası

Kitaplar insanların gerçek dostlarıdır. Bir kitap sizinle gerçek bir arkadaşınızmışçasına konuşur. Bazen hiç duymadığınız bir hikaye anlatır size. Bazen tanıdığınız hiçbir arkadaşınızın veremeyeceği tavsiyeler verir. Sormayı aklınızdan dahi geçirmediğiniz soruların cevaplarını alırsınız kitaplardan. Kitaplar farklı şekillerde sizinle konuşur. Bazıları her şeyi bilir, bazıları birazını sizin hayal gücünüze bırakır. Elbette, kitap okumanın bir sürü faydası vardır. Bu yazıda üç tanesini ele alacağız.

İlk olarak, kitaplar sizi can sıkıntısından kurtarır. Bir insanın canının hiçbir şey yapmak istemediği zamanlar vardır. Bu anlar da uyumak bile kötü bir fikirmiş gibi görünür. Kimseyi görmek istemezsiniz, kimseyle konuşmak istemezsiniz. Herhangi bir yere gezmeye gitmek istemezsiniz. Yatağınızda dinlenmek bile istemezsiniz. Hatta müzik bile dinlemek istemezsiniz. Bu zamanlarda, kitap okumak size iyi gelebilir. Bir kitap okuduğunuzda, hayal gücünüzde farklı yerlere gitmeye zorlanırsınız. Gerçek hayatınızda orada olmanızın mümkün olmadığı yerlere gidersiniz. Gerçek hayatımızdaki hiçbir durumda tanışamayacağınız yeni insanlarla tanışırsınız. Bu size eğlenceli gelecektir.

İkinci olarak, kitap okumak sizi günlük hayatın stres ve sıkıntısından kurtarır. Kitap okurken, hiçbir sorumluluğunuz yoktur. Kitabı tepeden tırnağa yaşasanız bile, ilk başta bunun gerçek olmadığını biliriz. Bir avantaj olarak, sanki gerçekmişçesine zihnimizde deneyimlediğimiz durumlar vardır sadece. Okuduğunuz kitaba iyice kendinizi kaptırdığınızda, yeni insanlarla tanışmış gibi olursunuz. Ve bir sürü yeni şey duyarsınız oturduğunuz yerden. Hiçbir masraf olmadan sanki ikinci bir hayat yaşıyormuşsunuz gibi olur. Stres olunacak bir şey yoktur. Rahatlayın ve okumaya devam edin.

Üçüncü olarak, kitap okumak sizi entelektüel olarak geliştirir. Yeni düşünceler, yeni fikirler, yeni bakış açıları kazanırsınız. Daha önce hiç bakmadığınız açılardan bakmaya başlarsınız. Bir kitap okumak, inatçı olduğunuz konular konusunda bile fikirlerinizin değişmesini sağlayabilir. Bunun yanında, bazı kitaplar bazı alanlarda bilgi içerir. Örneğin, tarih üzerine bir kitap okursanız tarih bilginiz artacaktır.