Kestanenin tüketimde faydaları nelerdir?

/ 15 Aralık 2018 / / yorumsuz
Kestanenin tüketimde faydaları nelerdir?

Kestane, kışın karakteristik meyvelerinden biridir ve makul bir miktarda tüketildiğinde birçok sağlık yararı sağlayan çok besleyici bir besindir.

  • Kestane, makul miktarlarda tüketildiğinde özellikle besleyici bir besindir. Bunlar %45 oranında nişasta, karbonhidrat, %48 oranında su ve bir protein kaynağıdır. Kestane, biyolojik değeri yumurta proteinine benzer ve vücut tarafından kolayca sindirilebilen protein içerir. Diğer meyvelerden farklı olarak kestane daha az yağ içerirken aynı zamanda mineraller, vitaminler ve besinler açısından da zengindir.
  • Kötü kolesterolü (LDL) ve iyi kolesterol (HDL) arasındaki dengeyi kurmaya yardımcı olan oleik ve palmitoleik asit gibi tekli doymamış yağ asitleri kaynağıdır. Kestane, tahılların yerine olarak tercih edilebilir. Bağırsak işlevine çeşitli katkıları vardır.
  • Bol miktarda potasyum içerir.
  • Bunlara ek olarak B1 ve B2 vitamini açısından zengindir. Bu vitaminler sinir sisteminin işleyişinden sorumludur. Ayrıca C vitamini (bağışıklık sistemini güçlendirir) ve folik asit (kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli) açısından da zengindir.
  • Çiğ ya da kavrulmuş kestane, ishal gibi çeşitli hastalıklara faydalı olur.
  • Aşırı tüketimi kilo alımına katkıda bulunabilir.
    Kestane ağaçları 250 metreden daha yüksek bir rakımda olmalı ve düşük rakımlarda yetiştirilmemelidir: Eylül ayının başından kasım ayının sonuna kadar koşullara ve çeşitliliğe bağlı olarak olgunlaşır. Her ağaç 30-50 kg kestane verebilir. Maksimum performans 50-60 yaş olarak kabul edilir. Meyveler olgunlaşınca açılan odunsu bir gövdeye sahiptir. Kestane büyüklüğü nem, çeşit ve toprak kompozisyonu ile ilgilidir.